Zákeřných nemocí se Česko zbavilo díky očkování. Některé se kvůli odpůrcům vracejí

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
21. 11. 2021 18:31
Česko zažívá další vlnu koronaviru a nemocnice plní hlavně neočkovaní lidé. Stát proto řeší, jak je přesvědčit, aby si vakcínu nechali dát. Vedle toho je však potřeba vyřešit další problém. V Česku jsou totiž opět na vzestupu některé vážné, často smrtelné nemoci, které díky očkování již prakticky vymizely. A stejně jako v případě covidu je to i v tomto případě především kvůli odmítání vakcín.
Foto: Thinkstock

Tuberkulóza

Toto onemocnění se projevuje dlouhodobým kašlem, později dušností nebo bolestí na hrudi, nakažený může také vykašlávat krev. Tuberkulózou každoročně onemocní miliony lidí, nejhorší je situace v rozvojových zemích kvůli nedostatku léků i špatné hygieně. 

Očkování proti tuberkulóze probíhá v Česku od roku 1953, od té doby počet případů výrazně klesl, v posledních letech se zde vyskytuje kolem pár stovek případů ročně. V současné době se proti tuberkulóze povinně očkují jen rizikoví novorozenci, v roce 2010 bylo plošné očkování zrušeno. 

"Očkování mělo svůj význam v době vysokého výskytu této nemoci. Dnes je naopak důležitější, že jeho zrušení umožnilo posunout na dřívější dobu podání první dávky hexavakcíny, která chrání proti šesti infekčním nemocem včetně černého kašle. Ten představuje daleko větší epidemiologické riziko než tuberkulóza a právě u miminek může probíhat velmi závažně," přibližuje Všeobecná zdravotní pojišťovna. Hexavakcína dále chrání před dětskou obrnou, tetanem, záškrtem, žloutenkou B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae b.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy