Praha - Zahraniční organizovaný zločin v Česku proniká korupcí do státní správy a veřejné samosprávy. V některých případech se přitom potkává i spolupracuje s tuzemským organizovaným zločinem.
Uvádí to situační zpráva o vnitřní bezpečnosti země za loňský rok. České bezpečnostní složky přednostně monitorují balkánské, ruskojazyčné a asijské kriminální organizace. Korupce je přitom společný prvek, který podle zprávy využívají všechny zahraniční skupiny.
Balkánský organizovaný zločin má podle dokumentu široké pole působnosti. Zaměřuje se na majetkovou, drogovou i násilnou trestnou činnost, obchod s lidmi, nelegální migraci, padělání dokladů či peněz a hospodářskou trestnou činnost, která spočívá v praní špinavých peněz.
Jako největší hrozbu zpráva označuje albánské skupiny, které v minulosti získaly silný vliv na trasy, kterými do Evropy putuje nelegální zboží. "V současné době jsou tyto pašerácké trasy kromě obvyklých komodit využívány ve značné míře i k nelegální migraci osob," vysvětluje dokument.
Ruskojazyčná mafie loni podle zprávy vyváděla značné finanční částky z domovské země do států EU. Tyto snahy podle zprávy pokračovaly s "nezmenšenou intenzitou" a podílely se na nich organizace s přímou vazbou na Ruskou federaci, které peníze do Evropy vyvádějí kvůli uvaleným sankcím. V Česku také byly zadokumentovány aktivity vysoce postavených autorit, které směřovaly k získání kontroly nad českým územím - respektive nad aktivitami zde působících ruskojazyčných zločineckých organizací, píše se ve zprávě.
Vietnamské kriminální organizace páchaly podle dokumentu trestnou činnost v oblasti daní, drog a praní špinavých peněz. "Společenská nebezpečnost trestné činnosti vietnamských kriminálních organizací spočívá zejména v tom, že její páchání významným způsobem ohrožuje stabilitu veřejných rozpočtů ve formě dlouhodobě trvajících masivních daňových úniků," uvádí zpráva.
V oblasti výroby syntetických drog podle dokumentu Vietnamci používají nejmodernější techniku, což zvyšuje množství omamných látek, které dokážou vyrobit. Na druhé straně však používají laciné a nebezpečné postupy, které zvyšují možnost výbuchu, požáru a následného obecného ohrožení. "V souvislosti se stálým tlakem na snížení výrobní ceny pervitinu přecházejí také k lépe dostupným a levnějším surovinám," upozorňuje zpráva vnitra.