Grafika: Kam létali prezidenti v prvních letech ve funkci

Mikuláš Klang Jiří Kropáček Mikuláš Klang, Jiří Kropáček
22. 12. 2014 11:00
Deník Aktuálně.cz přináší přehlednou grafiku s porovnáním zahraničních cest všech tří českých prezidentů v prvních dvou letech po jejich zvolení.

Praha - Zatímco Václav Havel během prvních dvou let ve funkci prezidenta samostatné České republiky mířil nejčastěji do Rakouska a Spojených států, jeho nástupci Václav Klaus a Miloš Zeman začali navštěvovat i země bývalého Sovětského svazu a Čínu.

Jednoznačně nejaktivnějším prezidentem byl co do zahraničních cest Václav Klaus. I díky tomu, že navštěvoval různá fóra a konference, jich za necelé dva roky (poprvé se funkce ujal v březnu 2003) stihl vykonat 47.

Tradičními destinacemi českých prezidentů jsou zejména sousední státy, z dalších evropských zemí pak Havel, Klaus i Zeman opakovaně navštívili Francii. Zeman naopak jako jediný odcestoval do Afghánistánu, kde navštívil české vojáky.

Nejvýznamnější cesty Miloše Zemana

Foto: Aktuálně.cz

Afghánistán – V lednu 2014 odletěl Miloš Zeman jako první český prezident v historii na návštěvu českého kontingentu v Afghánistánu. Na základnách v Kábulu a Bagrámu předal českým vojákům dárky a ujistil je, že jejich nasazení má smysl. "Prevence je vždy levnější než následná obrana. Zahraniční mise mají zabránit rozpoutání nějakého velkého požáru," citoval českého prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Velká Británie – Počátkem září 2014 vedl Zeman českou delegaci na summitu NATO ve velšském Newportu. Tam prohlásil, že se zatím nepotvrdilo, že by na východě Ukrajiny byla ruská invazní armáda, proto podle něj není nutné zpřísňovat sankce. „Zatím nebylo prokázáno, že na Ukrajině je ruská invazní armáda, a já beru vážně prohlášení ministra zahraničí Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou."

Řecko - Koncem září 2014 dal Zeman přednost před Valným shromážděním OSN konferenci Dialog civilizací. Tu na řeckém ostrově Rhodos pořádal šéf ruských železnic a přítel Zemana i ruského prezidenta Putina Vladimir Jakunin. Zeman ve svém projevu bagatelizoval krizi na Ukrajině, když ji přirovnal ke chřipce, znovu také kritizoval sankce vůči Rusku.

Čína – Během svého prezidentského mandátu stihl Zeman již dvakrát navštívit Čínu. Naposledy na začátku září 2015, kdy se zúčastnil oslav 70. výročí konce druhé světové války. V Pekingu se sešel se svým protějškem, prezidentem Si Ťin-pchinem, který přijal Zemanovo pozvání do České republiky. Svou první oficiální cestu do Číny o necelý rok dříve, na konci října 2014, Zeman z velké části pojal jako hledání příležitostí pro české firmy. V Pekingu čeští zástupci podepsali například smlouvu na nové díly animované pohádky o Krtečkovi. Zejména opoziční politiky v Česku ovšem nadzdvihlo Zemanovo vyjádření, kdy svůj čínský protějšek ujistil o tom, že Česko nezpochybňuje územní celistvost Číny. "Věříme, že se v dohledné době podaří dosáhnout mírového sjednocení s Tchaj-wanem, který považujeme za integrální součást vaší země," dodal Zeman. Kritiky ze všech stran se pak prezident dočkal za to, že se z oficiální cesty vracel letadlem, které pronajaly společnosti PPF a J&T. 

Kazachstán a Tádžikistán – Vlnu nesouhlasu vyvolalo i další vyjádření českého prezidenta na jeho zatím poslední zahraniční cestě. V kazašské metropoli Astaně totiž novinářům řekl, že by Ukrajina měla být finlandizována. Termín je přitom všeobecně chápán jako podřízení zahraniční politiky jednoho státu jinému výměnou za zachování vlastní svrchovanosti. Proti Zemanovým slovům se ohradili jak odborníci, opoziční politici, tak i premiér Bohuslav Sobotka. 

 

Právě se děje

Další zprávy