Zaorálek se chystá do Turecka, bude tam řešit elektrárnu i osud zadržených Čechů

Veronika Neprašová ČTK Veronika Neprašová, ČTK
Aktualizováno 23. 11. 2016 15:11
O nedávno zadržených Češích pojede do Turecka jednat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Se špičkami státu se setká 12. a 13. prosince, potvrdil to po středečním jednání vlády. Kromě osudu zadržených Čechů projedná Zaorálek s tureckou stranou také problémovou stavbu elektrárny Yunus Emre, kterou realizuje česká firma Vítkovice Power Engeneering.
Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek. | Foto: DVTV

Praha – Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) pojede v prosinci do Turecka, kde bude jednat také o osudu dvou zadržených Čechů, které Ankara viní z příslušnosti ke kurdským milicím. Ministr to potvrdil po středečním jednání vlády. Kromě toho bude v Turecku jednat o problémovém projektu stavby elektrárny Yunus Emre, na který poskytla úvěr Česká exportní banka (ČEB) a pojistila ho státní pojišťovna EGAP.

Když jsem se s nimi potkal, byli pevně rozhodnuti, co budou dělat. Měl jsem o ně obavy, říká o zadržených Češích v Turecku aktivista Janusz Konieczny.
17:35
Když jsem se s nimi potkal, byli pevně rozhodnuti, co budou dělat. Měl jsem o ně obavy, říká o zadržených Češích v Turecku aktivista Janusz Konieczny. | Video: Martin Veselovský

Zaorálek se má setkat s premiérem i dalšími představiteli vlády. Řeč přitom bude i o dvojici Čechů, kteří v Turecku čelí obvinění z podpory kurdských milic. "Bude to obtížné, protože jsou obviněni ze závažných trestných činů a my do řízení nemůžeme nijak přímo vstupovat," přiznal Zaorálek. Zároveň slíbil, že udělá vše pro to, aby Češi byli vráceni do vlasti: "První kroky už jsme podnikli, celé to ale bude spíš dlouhodobé řešení." 

Zaorálkova cesta, která se podle Černínského paláce uskuteční 12. a 13. prosince, se připravovala už delší dobu. 

Dvojice Čechů zadržená v Turecku je podle tureckého listu Hürriyet obviněna z poskytování zbraní a bude souzena. O zadržení Čechů informoval turecký tisk minulý čtvrtek. Dvojice podle něj uvedla, že prošla výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii. "Markétu Všelichovou jsme před tou cestou varovali. Byla už předtím několikrát v oblasti Blízkého východu zadržená. Oba dva si museli být nebezpečí vědomi," myslí si Zaorálek.

Problémový projekt elektrárny, o kterém bude Zaorálek v Turecku také mluvit, má ve středu na programu vláda. Stavba stále není dokončena. Celková pojistná angažovanost EGAP je 16,1 miliardy korun, nesplacená výše jistiny úvěru ČEB 11,7 miliardy korun. Hlavním dodavatelem je česká společnost Vítkovice Power Engeneering, která je v insolvenci.

Podle materiálu pro středeční jednání vlády hrozí výrazné negativní dopady na státní rozpočet. Mládek je odhadl na zhruba 15 miliard korun. "Chceme, aby byly součástí delegace i experti, cílem je minimalizovat škody a rizika pro rozpočet. Cílem je dohodnout se s Turky a tak aby byly minimální dopady," uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Podle Sobotky je neuvěřitelné, že ČEB neměla limity na úvěrovou angažovanost.

Podle Mládka byl první blok elektrárny již spuštěn a dokonce několik měsíců úspěšně dodával elektřinu do turecké sítě. Pak se ale ukázalo, že uhlí dodávané do elektrárny je jiné, než se předpokládalo, a blok tak na něj nemůže fungovat. "Jsou dvě řešení. Buď bude jiné uhlí, nebo bude jiný kotel," dodal ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy