Žádný neúspěch, jsme mladá strana, říká Kalousek

Jakub Novák
14. 10. 2012 12:41
Slavit se bude asi jen v ulici Politických vězňů. Ale určitě nebudou slavit političtí vězni
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. | Foto: Jan Langer

Praha - Kandidáti TOP 09 a STAN budou mít poslance v deseti ze třinácti krajských zastupitelstev, na druhou stranu se dva roky po triumfu v pražských komunálních volbách nedostal v senátních obvodech v Praze žádný ze čtyř kandidátů této strany do druhého kola. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek odmítá považovat takový výsledek hlasování za neúspěch. 

"Na jednu stranu nejásám, na druhou stranu bych si nedovolil říct neúspěch. Znáte nějakou jinou stranu, která je tři roky 'mladá', má za sebou troje volby a po těch třech letech bude pevně zakotvená svými idejemi na všech úrovních politiky - komunální, krajské i celostátní?" řekl v prvním povolebním rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Bylo by nefér vůči našim členům a voličům hovořit o neúspěchu. Parlamentní volby jsou parlamentní volby a krajské volby jsou krajské volby. Navíc také byla jiná volební účast, nelze to srovnávat."

A.cz: Jak vidíte budoucnost strany, která měla být pro voliče alternativou ODS?

A já jsem někdy řekl, nebo vy jste někdy slyšel, že bychom byli alternativou ODS? Jsme strana obracející se na pravicového konzervativního voliče. Náš program, naše hodnotové desatero se prokázalo jako životaschopné. Náš program je schopný oslovit část veřejnosti a budeme ho prosazovat dál.

A.cz: Odrazí se tedy letošní výsledky voleb na tom, jak bude strana fungovat na krajské úrovni?

My budujeme práci v regionech standardními vnitrostranickými mechanismy, jsme rádi, že je to každý den lepší. A děláme to teprve tři roky, až to budeme dělat devadesát let, bude to ještě lepší.

A.cz: Jak hodnotíte výsledky senátních voleb v Praze - do jaké míry rozhodovala osobnost samotného kandidáta a do jaké míry partajní příslušnost?

Těžko říct, navíc to hodně zkresluje nízká volební účast. Takhle nízká účast nahrává stranám s dlouholetou tradicí a širokou členskou základnou, což jsou tradičně komunisté a lidovci. Když se podíváte na výsledky, dnes se bude slavit asi jen v ulici Politických vězňů - ale určitě nebudou slavit političtí vězni.

A.cz: Jak tedy dostat pravicového voliče k urnám?

Myslím, že nám byl vystaven účet, jistým znechucením z politiky, což je zcela jistě odpovědnost příslušných politických stran. Otázka je, zda ji neseme sami - velmi rád používám bonmot, že bída české politiky jde ruku v ruce s bídou české žurnalistiky.
Každý ať si vyhodnotí svoji odpovědnost sám - já se k té své hlásím.

A.cz: Budou mít výsledky letošních voleb dopad na vaše spojenectví se Starosty?

Vzhledem k výsledkům si myslím, že paradoxně to bude naopak - vždycky jsem říkal, že jediné, co může být důvodem k ukončení naší spolupráce, by byla situace, kdy by se při sestavování krajských koalic jeden z partnerů rozhodl být v koalici a druhý v opozici. To by mělo vážné důsledky - vzhledem k tomu, jak to v krajích dopadlo, nepředpokládám, že budeme vážným účastníkem povolebních diskusí o krajských koalicích.

 

Právě se děje

Další zprávy