Praha – Den před jednáním vlády stáhl z jejího programu ministr životního prostředí Richard Brabec novelu zákona o vodách, která měla podle kritiků zvednout poplatky za vodu až o 17 procent.
Ministr oznámil své rozhodnutí na úterní mimořádné tiskové konferenci s tím, že pokud ještě někdy tuto novelu předloží do vlády, tak už nebude znamenat žádné zvýšení ceny. Proti novele ostře vystupovali sociální demokraté, kteří na odporu proti zdražení postavili v těchto dnech i svou volební kampaň.
"Když jsem viděl inzeráty ČSSD v novinách, tak jsem zcepeněl," prohlásil doslova Brabec, který kampaň ČSSD označil za pokryteckou a podrazáckou.
"Stále stojím za tím, že podzemní voda jako cenná surovina stojí za naši větší ochranu, ale náš koaliční partner brutálně zneužil toto téma v rámci předvolebního boje," řekl Brabec. Podle něj původně neměla ČSSD k novele žádné zásadní připomínky.
Inzeráty ČSSD se objevily i v úterním tisku. "ČSSD proti zdražování vody", stojí v titulku s velkými písmeny, pod kterým sociální demokrati vysvětlují, že se postavili proti zdražení, protože návrh Brabce je špatný a nedomyšlený. "Poškodil by velkou část domácností, rodin s dětmi či seniorů. Ke zvýšení vodného a stočného má dojít zejména v důsledku navrhovaného ztrojnásobení poplatků za čerpání podzemní vody do veřejných vodovodů," tvrdí ČSSD v inzerátu a slibuje, že její ministři ve vládě zdražení odmítnou.
"Jsou to politické lži a demagogie," tvrdí Brabec, který potvrdil, že právě toto chování koaličního partnera ho "donutilo" k tomu, že se rozhodl novelu stáhnout.
Šest korun za podzemní vodu místo dvou
Celá věc začala loni v srpnu, kdy vláda na návrh ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra zemědělství Mariána Jurečky schválila opatření v boji proti suchu. Jedním z bodů přitom bylo poněkud krkolomně znějící "přehodnocení stávajícího zpoplatnění odběrů podzemní vody a vypouštění odpadní vody s promítnutím cenových mantinelů navrhovaných ekonomických nástrojů motivujících k šetření s vodou, včetně úpravy redistribuce a způsobu využití získaných finančních prostředků".
Následně začalo Brabcovo ministerstvo připravovat novelu vodního zákona, včetně pozvolného navýšení poplatků za odběr podzemní vody, která je v Česku přibližně třikrát levnější než povrchová voda. Navýšení mělo postupovat tak, že v roce 2022 by se ceny podzemní vody dostaly téměř na ceny povrchové a odběratelé měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun.
Poté, co novelu projednali různorodá profesní sdružení i zástupci obcí a měst, schválila ji legislativní rada vlády a novelu měla letos v červenci projednávat vláda. To se ale nestalo, protože ji premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka z programu stáhl a zařadil na program schůze ve středu 24. srpna. Mezitím ale proti návrhu vystoupila sociální demokracie, odboráři, Svaz měst a obcí či Asociace krajů na čele s hejtmanem za ČSSD Michalem Haškem.
"V normální společnosti by někdo zvedl telefon, například pan premiér nebo někdo z kolegů v sociální demokracii a řekl by: Pane kolego, my jsme s tímto návrhem pět měsíců neměli problém, ale teď jsme si to rozmysleli, tak si pojďme na to sednout," stěžoval si v úterý dopoledne ministr Brabec, který by podle svých slov rád k jednání zasedl, protože jen "blázen" by šel na vládu nebo do Sněmovny bez koaliční podpory návrhu.
Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka následně zareagoval na rozhodnutí Brabce na sociálních sítích. "Vyhráli jsme, voda kvůli novele ministerstva životního prostředí zdražovat nebude!" napsal Sobotka, ale nijak se nevyjádřil k výtkám Brabce ohledně kampaně ČSSD. Pouze podotkl, že rozhodnutí vítá, protože by vedlo ke zbytečnému zdražení vody pro domácnosti.