V Praze 9 probíhají volby do Senátu. O návrat se pokouší Michálek či Syková

Ilustrační foto.
Piráti vyslali do boje o senátorské křeslo zastupitele Prahy 9 a učitele dějepisu Petra Daubnera. Jeho kandidaturu podporují zároveň ČSSD a Zelení.
O post senátora usiluje za ODS s podporou lidovců dlouholetý starosta Prahy 9 Jan Jarolím. V čele radnice stojí od roku 2006.
Za ANO kandiduje bezpečnostní expert a pedagog Martin Hrubčík. Jeho kandidaturu podpořila odstupující Baudyšová, která byla zvolena také za ANO.
O návrat do Senátu se pokouší Libor Michálek, který svůj mandát za piráty v posledních volbách neobhájil. Nyní kandiduje za hnutí VIZE pro Česko, jehož je předsedou.
Foto: Jakub Plíhal
Martina Heroldová Martina Heroldová
5. 4. 2019 16:56
Voliči v Praze 9 až do sobotních 14:00 vybírají svého nového zástupce v Senátu. Jeden z deseti kandidátů nahradí v horní komoře Zuzanu Baudyšovou (za ANO), která na funkci senátorky rezignovala ze zdravotních důvodů. O doplňovací volby je však zatím malý zájem. Za první dvě hodiny od otevření volebních místností přišlo podle ČTK jen 4,8 procenta voličů. Podívejte se, kdo o funkci usiluje.
 

Právě se děje

před 21 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy