Senátorka Baudyšová rezignovala. Důvodem jsou zdravotní problémy, vysvětlil Drahoš

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2019 12:03
Senátorka Zuzana Baudyšová (ANO) rezignovala na svůj post. "Ano, tuto informaci mohu potvrdit," řekla Aktuálně.cz stručně mluvčí horní komory Eva Davidová s tím, že bližší informace k odchodu Baudyšové podá Senát později. Za její rezignací mají být zdravotní důvody.
Zuzana Baudyšová.
Zuzana Baudyšová. | Foto: Nadace Naše dítě

"Musím bohužel omluvit z dnešního zasedání senátorku Baudyšovou, která kvůli zdravotním důvodům rezignovala a momentálně je hospitalizována. Doufám, že se brzy uzdraví," řekl senátor Jiří Drahoš na školském výboru Senátu. 

Baudyšová byla do horní komory zvolena v roce 2014 za Prahu 9. Její mandát měl vypršet příští rok. V obvodu se tak budou muset konat ještě letos doplňovací senátní volby. Baudyšová svou rezignaci oznámila písemně předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS).

Asistent Baudyšové Jan Dobeš se k situaci odmítl vyjádřit.

Sedmdesátiletá Baudyšová je prezidentkou Nadace Naše dítě na pomoc dětem v krizových životních situacích a zakladatelkou Linky bezpečí. V Senátu působila Baudyšová ve školském výboru a v komisi pro sdělovací prostředky.

"Vážím si Zuzany Baudyšové a oceňuji práci, kterou odvedla v rámci nadace Naše dítě i v rámci svého senátního působení," uvedla předsedkyně senátorského klubu ANO Zdeňka Hamousová. Odchod Baudyšové označila za reálné vyhodnocení situace. "Ona i její rodina vyhodnotily, že potřebuje co nejnižší pracovní zatížení, a naopak co nejvíce klidu, takže rozumíme rozhodnutí vzdát se v tuto chvíli mandátu," dodala.

Senátorský klub ANO bude mít po odchodu Baudyšové sedm členů.

Nové senátní volby v Praze 9 se budou muset uskutečnit podle zákona do tří měsíců. Prezident Miloš Zeman je tak bude muset vyhlásit nejpozději na 26. a 27. dubna.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy