Žáci naposledy vyrazili do školy, začínají prázdniny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 6. 2013 13:35
Oslavy konce roku plánují muzea, hrady, zámky i zoologické zahrady
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Žáci základních a středních škol v tomto školním roce naposledy zasedli do lavic. Jen co dostanou vysvědčení, začnou jim dvouměsíční prázdniny.

Do tříd se vrátí opět v pondělí 2. září. Už je však nepřivítá odcházející ministr školství Petr Fiala. Ten se naposledy ve své funkci vydal do jedné z pražských škol, aby žákům předal vysvědčení. Hezké prázdniny letos popřál deváťákům z Červeného vrchu.

"Prázdniny si nesmíme příliš krátit nějakými proslovy," řekl žákům ministr a popřál jim také snadný nástup na střední školy. Ví prý, o čem mluví, jeho dcera totiž právě také končí devátou třídu. Premiantům pak ministr přivezl knihy mapující kulturní dějiny od příchodu slovanských věrozvěstů.

Fiala odmítl nabídku nového premiéra Jiřího Rusnoka, a v čele ministerstva ho tak vystřídá někdo jiný. O jménu se stále jedná.

Vysvědčení po půlnoci

Jako jedni z prvních v Česku dnes dostali vysvědčení žáci 3. B ze Základní školy Závodu míru v Pardubicích. Noc totiž strávili ve škole a na známky se mohli podívat hned po půlnoci. Netradiční poslední školní den mají už od první třídy, řekla učitelka třeťáků Milena Drahokoupilová.

"Tehdy jsme měli ve třídě velkou plyšovou hrošici Glorii a rodiče se toho chytli, že nějaké zajímavé zakončení musí být každý rok. Nevím, kam až to půjde, jestli někdy třeba poletíme vrtulníkem," řekla s úsměvem učitelka.

Letos děti musely těsně po půlnoci postupně projít stezku odvahy po škole. Každé jednotlivě hledalo indicie ve třídách, kde na ně čekaly pohádkové postavy. Ze získaných písmen děti sestavily větu Ahoj v září, kterou se prokázaly duchovi a mohly v horním patře s baterkami hledat vysvědčení.

Školáci se mohou těšit na řadu akcí, které v den vysvědčení tradičně připravují obchodníci, muzea, hrady, zámky či zoologické zahrady.

Například nedávno zatopená pražská zoo nabízí vstup zdarma každému, kdo dostal na vysvědčení jedničku z prvouky, přírodovědy, přírodopisu nebo biologie. Do děčínské zoo mohou zadarmo děti se samými jedničkami. Konec školního roku se bude slavit i v ústecké zahradě. Prvních 300 dětí dostane poukázku na zmrzlinu.

Právě tam zakončila letošní školní rok dvacítka ústeckých školáků. Ve výběhu slonů děti převzaly vysvědčení. Jejich škola v uplynulém školním roce připravila projekt zaměřený na Barmu, jedním z témat v rámci poznávání zvyklostí a přírody této země byli právě sloni.

"Barma byla vybrána z toho důvodu, že školu navštěvují děti barmských uprchlíků, které se do Ústí nad Labem dostaly v rámci programu přesídlování Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky," uvedla mluvčí zoo Věra Vrabcová.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy