OECD: Česko má staré učitele, ale investuje do vzdělání

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 6. 2013 13:03
Podíl středoškoláků je v ČR nejvyšší z členských zemí, uvádí dále výroční zpráva
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila výroční zprávu o stavu školství v členských zemích.

V souvislosti s Českou republikou zdůrazňuje tři skutečnosti: rostoucí podíl výdajů na vzdělání, stárnoucí učitele a nejvyšší podíl obyvatelstva se středním vzděláním.

V tomto ohledu je tuzemsko hodnoceno dokonce nejlépe ze všech 34 členských států.

Alespoň učební obor bez maturity či vyšší stupeň vzdělání totiž může doložit 92 procent Čechů, zatímco průměr OECD je 72 procent.

OECD rovněž ocenila to, že Česká republika už několik let usiluje o konsolidaci rozpočtů, a přesto pokračuje ve zvyšování výdajů na vzdělání.

V letech 2005 až 2010 byla ČR mezi osmi zeměmi OECD s nejvyšším nárůstem výdajů na žáka či studenta na základních a středních školách.

Tyto výdaje v ČR během pěti let vzrostly o čtvrtinu, zatímco průměr OECD činil pouze 17 procent.

Ve vysokém školství je celkový růst výdajů v Česku druhý nejvyšší v OECD - o 40 procent, což je dvojnásobek oproti průměru. V přepočtu na studenta to je však pouhých šest procent, tedy o dvě procenta méně, než činí průměr zemí OECD.

Kvůli klesajícímu počtu žáků a studentů na školách je ale u nás podle OECD malá motivace zaměstnávat nové učitele. Česko je tak jednou z deseti zemí OECD, v níž je více než 40 procent učitelů ve středním vzdělávání starších 50 let.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy