Zabraňte stěhování epopeje, žádá soud Muchova rodina

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 6. 2010 13:11
Praha chce dílo umístit do Veletržního paláce, potomci žádají novou galerii

Praha - Potomci slavného českého malíře Alfonse Muchy chtějí zabránit stěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do hlavního města.

Zástupcům Muchovy nadace a rodiny se nelíbí, že plánované umístění do Veletržního paláce je pouze dočasným opatřením. A žádají trvalé řešení.

I proto požádali soud o vydání předběžného opatření, který má plán hlavního města zhatit.

Magistrát, jemuž dílo patří, oponuje tím, že krumlovský zámek, kde je nyní velkolepé dílo umístěno, je ve špatném stavu. A proto chce v létě obrazy přestěhovat do paláce, ve kterém sídlí Národní galerie. Veřejnosti by se posléze mělo dílo zpřístupnit koncem září.

Magistrát považuje celou situaci za politováníhodné nedorozumění. "Ukončení smlouvy s Moravským Krumlovem je nezbytné, protože zámek je ve velmi špatném stavu, současné expoziční prostory nezaručují důstojnou prezentaci významného díla a podle dostupných informací není rekonstrukce zámku v dohledné době reálná," tvrdí mluvčí Jiří Wolf.

"Tato výstava nic nemění na tom, že Hl. m. Praha nadále hledá prostor pro vybudování samostatné expozice pro Slovanskou epopej," dodal.

Mucha chtěl novou galerii

Cyklus dvou desítek obrazů malíř věnoval metropoli v roce 1913, poté byl vystaven ale jen jednou, a to v roce 1928 u příležitosti otevření Veletržního paláce. Za války skončilo dílo v zemském archivu.

Až po nástupu komunistů k moci epopej v dezolátním stavu získal jako zápůjčku zámek v Moravském Krumlově, který ji také nechal zrestaurovat a v roce 1963 vystavil.

Pro město znamená Slovanská epopej jednoznačně největší turistickou atrakci, Praha proto smlouvu o zápůjčce už několikrát prodloužila.

Alfons Mucha obrazy Praze daroval s tím, že město pro ně vystaví novou galerii. Na tomto požadavku dlouhodobě trvá také malířův vnuk John Mucha, který je zároveň prezident Muchovy nadace.

Nový pavilon by rád viděl na Letné. Veletržní palác považuje za provizorium a obává se, že by kvůli tomu mohl padnout záměr výstavby nové výstavní síně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy