Za Vondrou jde další trestní oznámení. Podává jej NKÚ

Domácí Sabina Slonková, Petr Holub, Domácí
25. 10. 2011 15:25
Nejvyšší kontrolní úřad chce vyšetřit miliardovou kauzu Ústřední vojenské nemocnice
Vizualizace: Tak měl vypadat nový hotel v Ústřední vojenské nemocnici.
Vizualizace: Tak měl vypadat nový hotel v Ústřední vojenské nemocnici. | Foto: Archiv

Praha - Na ministerstvo obrany pod taktovkou Alexandra Vondry (ODS) padlo další trestní oznámení. Stejně jako v kauze ProMoPro, kdy úřad zadával pro potřeby evropského předsednictví pro stát nevýhodné zakázky, jde i teď o prošetření, zda se mrhalo s penězi.

Konkrétně v miliardovém projektu, který již armáda odpískala.

Podle původních plánů chtěla v pražské Ústřední vojenské nemocnici postavit luxusní hotel, ubytovnu a parkoviště.

Trestní oznámení podal Obvodnímu státnímu zastupitelství v Praze 6 Nejvyšší kontrolní úřad.

"NKÚ při kontrole tohoto projektu došel k závěru, že nemocnice část peněz na výstavbu vynaložila zbytečně, mohl tak být spáchán trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti," sdělil ČTK Jaroslav Broža.

O závěrech inspektorů informoval nedávno jako první online deník Aktuálně.cz s tím, že stát v nikdy nerealizované stavbě zbytečně utopil 217 milionů korun.

Tunel pro čtyři ministry
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tunel pro čtyři ministry

Karel Kühnl

  • Prosinec 2004
    Ministerstvo obrany rozhodlo o projektu PPP na stavbu ubytovny pro Ústřední vojenskou nemocnici. Investice do ubytovny s 240 lůžky a 200 parkovacími místy měla přijít na 440 milionů
  • Leden 2005 
    Grossova vláda vzala projekt na vědomí
  • Duben 2006
    Projekt rozšířen o hotel a bazén. Objekt měl nyní obsahovat 260 hotelových lůžek, 240 lůžek pro ubytovnu a 295 parkovacích míst. Cena investice se navýšila na 749 milionů, za celý projekt PPP včetně nákladů na dvacetiletý provoz ubytovny měl stát zaplatit 1,3 miliardy

Vlasta Parkanová

  • Září 2007
    Topolánkova vláda projekt schválila na základě nevěrohodné studie, podle níž se při spolupráci se soukromým investorem mělo ušetřit 259 milionů. Zároveň uložila ministryni, ať projekt předloží k novému projednání, pokud dojde k jeho úpravám
  • Říjen 2007
    Ústřední vojenská nemocnice zahajuje soutěžní dialog, do kterého se hlásí čtyři zájemci. Řídicí výbor během dvou let dva z nich vyřadil
  • Květen 2009
    Topolánkova vláda končí

Martin Barták

  • Prosinec 2009
    Cena PPP projektu se při jednání s jedním ze dvou uchazečů, společností Prague Military Hospital Concession (PMHC), zvyšuje na 6,4 miliardy
  • Leden 2010
    Druhý zájemce je ze soutěže vyloučen pro nesplnění zadávacích podmínek 
  • Únor 2010
    Ústřední vojenská nemocnice vyhlašuje vítězem firmu PMHC
  • Květen 2010
    Fischerova vláda schvaluje smlouvu na PPP projekt a náměstek Ústřední vojenské nemocnice ji vzápětí podepisuje. Konečná cena zůstává na 6,4 miliardy

Alexandr Vondra

  • Červenec 2010
    Ministerstvo financí odmítlo udělit výjimku, aby soukromá společnost PMHC užívala státní majetek svěřený Ústřední vojenské nemocnici. Proto smlouva na PPP projekt nenabyla právní účinnosti
  • Září 2010
    Ústřední vojenská nemocnice oznámila ministrovi obrany, že novou ubytovnu nepotřebuje a že nemá na její výstavbu peníze
  • Listopad 2010
    Nečasova vláda schvaluje druhý dodatek smlouvy s PMHC, podle kterého po vypovězení smlouvy uhradí stát firmě 175 milionů. Tím vzala Ústřední vojenské nemocnici možnost vypovědět smlouvu kvůli verdiktu ministerstva financí
  • Březen 2011
    Vláda rozhodla o pozastavení projektu
  • Srpen 2011
    Vláda vypovídá smlouvu

Ze závěru kontrolorů vyplývá, že 175 milionů jde na vrub současnému vedení ministerstva obrany v čele s Vondrou, které se rozhodlo gigantický projekt stopnout. Zbývající desítky milionů, které stát a nemocnice vyplatily za poradenské služby, míří za jeho předchůdci.

Stavební projekt, který z původních 750 milionů nabobtnal k více než pětimiliardové sumě, byl schválen ve velkém spěchu na sklonku vlády kabinetu Jana Fischera. O jeho zrušení pak rozhodla současná vláda Petra Nečase.

175 milionů? Nebyl důvod

NKÚ ve svém auditu potvrdil dosavadní výhrady médií, že plán spojovaný zejména s exministrem Martinem Bartákem byl od počátku megalomanský a stát by na něj nikdy neměl. Navíc ale kontroloři zjistili, že ani ústupová varianta z pera ministra Vondry, z jehož popudu byl projekt zrušen, nebyla bez chyb.

Byl to právě Vondra, v jehož éře vznikla dohoda, podle níž se stavět nebude a stavební konsorcium dostane 130 milionů za náklady, které už byly údajně vynaloženy, a dalších až 45 milionů za náklady, které lze podle firmy ještě očekávat. NKÚ ale nyní tvrdí, že k takovému postupu nebyl žádný důvod.

"NKÚ po prověření a posouzení všech souvislostí neshledal žádné relevantní důvody pro zavázání se k úhradě uvedených nákladů," stojí v kontrolní zprávě.

Dohnalovi lidé jsou totiž přesvědčení, že stát reprezentovaný ministerstvem obrany měl prostě bez dalšího od smlouvy s konsorciem odstoupit. Podle NKÚ to smlouva umožňovala.

Vondra: Arbitráží strašili na financích

Ministr obrany Vondra trvá na tom, že jím zvolený postup byl v dané situaci nejlepší: stát prostě na výstavbu v nemocnici neměl a musel vyřešit, co s komplikovanou smlouvou.

Už dříve ministerstvo uvedlo, že za jednostranné vypovězení smlouvy na stavbu ve Střešovicích by hrozila miliardová arbitráž. Proto zvolil Vondrův aparát variantu dohody s vyplacením nákladů.

"Myslím, že je to čestné vypořádání s nastalou situací," řekl v červnu generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Jenže NKÚ nyní tvrdí, že není jasné, jak moc a zda vůbec byla hrozba arbitráže reálná.

"Ministerstvo obrany nepředložilo žádné doklady, které by prokazovaly, o co obavu z rizika arbitráže opírá. Pouze sdělilo, že vychází z jednání s ministerstvem financí a stanoviska soukromého partnera uvedeného v dopisech ze září a listopadu 2010," stojí v kontrolním protokolu.

S tím ale Alexandr Vondra nesouhlasí. "Zeptejte se na ministerstvu financí. Tam nás na arbitráž důrazně upozorňovali," sdělil Aktuálně.cz.

Smlouvu protlačil Barták

Dohodu o výstavbě s konsorciem Prague Military Hospital Consession protlačil ve Fischerově kabinetu čtyři dny před červnovými volbami bývalý ministr obrany Martin Barták (ODS).

Už tehdy přitom bylo jasné, že stát na stavbu nemá. Půjčil si na ni prostřednictvím takzvaného projektu PPP (propojení privátního a státního kapitálu) a měl ji splácet 25 let průměrnou částkou 220 milionů.

Původní projekt na ubytovnu v areálu vojenské nemocnice v Praze Střešovicích počítal se stavební investicí 750 milionů a ročními náklady na provoz ve výši necelých 40 milionů. Pak ale cena narostla.

Aktuálně.cz již informovalo, že zvýšené náklady projektanti zdůvodnili tím, že kromě ubytovny pro 240 sester a dalšího středního zdravotního personálu postaví v rámci projektu ještě zmiňovaný tříhvězdičkový hotel. V komplexu mělo být také konferenční centrum, pětadvacetimetrový bazén či parkoviště.

 

Právě se děje

Další zprávy