Zaorálek: Výstavba v ÚVN má znaky zločinného spiknutí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 9. 2011 17:30
ČSSD se marně pokoušela prosadit jednání o kauze zrušeného miliardového projektu
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Kauza zrušeného miliardového projektu výstavby v pražské Ústřední vojenské nemocnici má podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka znaky zločinného spiknutí.

Zaorálek to v úterý prohlásil ve sněmovně, když se neúspěšně snažil o to, aby si dolní komora ke kauze vyžádala vyjádření ministra obrany Alexandra Vondry (ODS).

Zaorálek argumentoval zprávou Nejvyššího kontrolního úřadu, podle níž ministerstvo i přes zrušení projektu zaplatí z rozpočtu 217 milionů korun na poradenské služby a úhradu nákladů soukromému investorovi. Podle NKÚ tyto náklady ve výši 143 milionů korun platit nemuselo.

Vondra již dříve řekl, že bez zaplacení by Česku pravděpodobně hrozila mezinárodní arbitráž.

Zaorálek ale uvedl, že Vondra vládě vnutil dodatek o zaplacení nákladů. "Stát se podepsáním tohoto dodatku zbavil nástroje, kterým se dalo čelit případným stížnostem dodavatelské firmy," řekl Zaorálek s odkazem na zprávu NKÚ. Za postup Vondrova úřadu se naopak postavilo ministerstvo financí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výroba aut za v Česku tři čtvrtletí klesla o čtvrtinu

Výroba osobních aut za tři čtvrtletí meziročně klesla o 24,3 procenta na 808 279 vozů. V září byla díky postupnému oživování poptávky nižší jen o 4,5 procenta, když automobilky vyrobily 119 722 aut. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda Auto zvýšila v září produkci o 2,5 procenta, což jí pomohlo snížit celkový pokles za devět měsíců na 20,3 procenta. Největší tuzemská automobilka tak celkově letos vyrobila 534 211 vozů. Výroba v Hyundai klesla o 30,5 procenta na 163 440 aut a v TPCA se i kvůli dvoutýdenní technologické odstávce spojené s rozšiřováním produkce a instalováním nových technologií snížila o 31,7 procenta na 110 628 vozů.

"Vývoj výroby vozidel v Česku odráží pozvolné oživení poptávky po nových automobilech v EU i v dalších částech světa. Také dodavatelé dohánějí, co se dá, když zahraniční automobilky plní odložené objednávky z první poloviny roku," uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

Další zprávy