Známe nejvyšší pokuty za předváděcí akce. "Šmejdi" vymýšlejí stále nové triky, hlásí ČOI

Petr Kučera Petr Kučera
7. 12. 2015 16:25
Pořadatelé předváděcích akcí přicházejí stále s novými způsoby, jak spotřebitele oklamat a přilákat je na prezentaci. Informoval o tom ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Za třetí čtvrtletí nabylo právní moci 42 pokut v souhrnné výši přes 3,5 milionu korun. Nejvyšší pravomocná pokuta za celý letošní rok zatím dosáhla milionu korun, platit ji má společnost Pneubotky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aerofilms

Praha – Téměř při třech čtvrtinách kontrol předváděcích akcí a souvisejících smluv zjistila Česká obchodní inspekce během třetího čtvrtletí porušení zákona. Za červenec až září uskutečnila 82 kontrol. Ve stejném období nabylo právní moci 42 pokut v souhrnné výši přes 3,5 milionu korun. Informoval o tom ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

"Pořadatelé předváděcích akcí přicházejí stále s novými způsoby, jak spotřebitele oklamat a přilákat je na prezentaci. A stále důmyslnějšími triky se snaží vyhnout jakékoliv kontrole,“ říká Bezecný. "Nejúčinnější způsob, jak zmařit konání akce a tím i nemravné zisky prodávajících, je v rukou spotřebitelů samotných. Nenechte se na tyto akce pod žádnou záminkou nalákat a nechoďte na ně. Tím nejlépe ochráníte sebe i svoje peněženky před rizikem podvodu,“ doporučuje.

Nejvyšší pravomocné pokuty za předváděcí akce v roce 2015:

Firma Pokuta Datum právní moci
Pneubotky 1 000 000 Kč 14. 4. 2015
Aqua Activity 800 000 Kč 7. 2. 2015
TZTransport 600 000 Kč 14. 3. 2015
TZTransport 600 000 Kč 24. 3. 2015
Happy Baby 500 000 Kč 7. 7.  2015
Health & Beauty 500 000 Kč 1. 4. 2015
TZTransport 500 000 Kč 18. 2. 2015
Aqua Activity 500 000 Kč 27. 1. 2015
Happy Baby 500 000 Kč 27. 1. 2015
Pneubotky 420 000 Kč 3. 3. 2015
Spokojená domácnost 400 000 Kč 10. 3. 2015
Pneubotky 350 000 Kč 17. 3. 2015

Inspektoři se zaměřili na plnění oznamovacích povinností, souvisejících s konáním těchto akcí, a dále zejména na dodržování zákazu nekalých obchodních praktik. Na časté porušování zákona u předváděcích akcí mimo jiné upozornil dokumentární film Šmejdi režisérky Silvie Dymákové.

"Vysoký podíl zjištěných porušení zákona je – stejně jako v předchozím období – do značné míry ovlivněn cíleným zaměřením kontrol na vytipované problémové firmy. Proto tyto výsledky nelze považovat za objektivní obraz situace na trhu,“ zdůrazňuje mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Některou z nekalých obchodních praktik prokázali inspektoři v 38 případech. "Většinou se jednalo o klamavé informace poskytované spotřebitelům – například že se nejedná o předváděcí prodejní akci, ačkoli opak byl pravdou,“ upřesňuje mluvčí.

Dále to byly například nepravdivé informace o velikosti firmy s cílem vzbudit dojem, že se jedná o velkou, zavedenou solidní firmu. Mezi porušení zákona patřilo také neurčité ustanovení o smluvní pokutě, popřípadě nepravdivá informace o možnosti účtovat si paušální náhradu při vrácení zboží v zákonem stanovené čtrnáctidenní lhůtě.

Ve dvou případech zjištěných agresívních obchodních praktik se pak jednalo o vytvoření klamného dojmu, že spotřebitel vyhrál, přestože údajná „výhra“ byla podmíněna drahým zakoupením předváděného zboží.

Během třetího čtvrtletí uložila ČOI pravomocně 42 pokut v souhrnné výši 3,665 milionu korun. Nejvyšší pokuta uložená v tomto období dosáhla 500 tisíc korun, další tři pak shodně 250 tisíc korun.

Za celý letošní rok dostala zatím nejvyšší pravomocnou pokutu v oblasti předváděcích akcí společnost Pneubotky. Sankce dosáhla jednoho milionu korun, upřesnil Fröhlich online deníku Aktuálně.cz.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy