Za srážku vlaků na Vysočině a 13 zraněných může člověk

Domácí Vendula Křížová, Domácí, Jiří Hloušek
10. 11. 2008 14:25
Nehodu u Ždírce nad Doubravou zavinil lidský faktor
Osobním vlakem, který narazil do manipulovaného nákladního vlaku, byla pravděpodobně Regionova. Ilustrační fotografie.
Osobním vlakem, který narazil do manipulovaného nákladního vlaku, byla pravděpodobně Regionova. Ilustrační fotografie. | Foto: ČD

Vysočina - U Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku se čelně v malé rychlosti srazily osobní a nákladní vlak. Ani jeden nevykolejil. Zraněno bylo třináct lidí.

Záchranáři zasahovali u dvou těžkých zranění, dvou středně těžkých a devíti lehkých. "Deset osob bylo převezeno do nemocnice," uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Na místě zasahovali policisté, záchranáři a pět jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů z Vysočiny a Pardubického kraje. Trať zůstává neprůjezdná, policisté a drážní inspekce nyní nehodu vyšetřují.

S největší pravděpodobností selhal jedinec

"Na stanovení přesných příčin je dosud brzy. Nehodu však s největší pravděpodobností zavinil lidský faktor," sdělil tiskový mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar.

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: ŽelPage

Podle předběžných zjištění došlo k chybné manipulaci s nákladním vlakem, který byl řízen pomocí vysílačky.

V třítisícovém Ždírci nad Doubravou je nevětší pila v Česku, která ročně pořeže 590 tisíc metrů krychlových  řeziva a další dřevozpracující závody. Nákladní vlak naložený dřevem pravděpodobně opouštěl některý z podniků.

"Náš právník hovořil s oběma strojvedoucími, nemohu potvrdit, zda jsou zraněni, v ohrožení života ale nejsou," dodal tiskový mluvčí Federace strojvůdců ČR Libor Poláček.

Komplikace vyřeší náhradní doprava

Podle Českých drah nejde o hlavní trať, přesto se ale dají čekat komplikace. "Vyřeší je náhradní doprava," uvedl Šťáhlavský.

Jak dlouho bude trať neprůjezdná, nedokázal mluvčí odhadnout.

Osobní vlak Regionova jedoucí z Pardubic do Havlíčkova Brodu narazil do posunu několika vagónů nákladního vlaku ČD Cargo. Ke srážce došlo nedaleko stanice.

Zablokovaný železniční přejezd na silnici č. 37 ze Ždírce do Trhové Kamenice je již průjezdný.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy