Za rabování sněhu dostaly firmy pokutu přes dva miliony

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
2. 5. 2008 17:20
Všichni potrestaní se odvolali. Platit se jim nechce
Lukáš Bauer (uprostřed) uhání po trase závodu světového poháru v Liberci. Za způsob, jakým sem firmy navezly sníh, mají zaplatit pokuty přes dva miliony korun
Lukáš Bauer (uprostřed) uhání po trase závodu světového poháru v Liberci. Za způsob, jakým sem firmy navezly sníh, mají zaplatit pokuty přes dva miliony korun | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Liberec - Suma, kterou mají firmy zaplatit jako pokutu za rabování sněhu před únorovými závody světového poháru v Liberci je v součtu více než dva miliony korun.

Za odvoz sněhu z chráněných oblastí Jizerských hor padly pokuty od sta tisíc do 1,8 milionu korun. Bezprostředně před koncem patnáctidenní lhůty podaly tendo týden všechny tři společnosti odvolání. S pokutou nesouhlasí.

„Všechny firmy se proti našemu rozhodnutí odvolaly. Nyní s tím musíme seznámit ostatní účastníky řízení a poté postoupíme odvolání ministerstvu životního prostředí," potvrdil šéf CHKO Jizerské hory Jiří Hušek.

Pokutu až dva miliony korun mohla dostat každá jednotlivá firma.

Nejvíce se na ničení Jizerských hor podle ochranářů podepsala společnost APB Plzeň. Firma patří mezi největší české společnosti, zabývající se stavebními pracemi. Současně se specializuje i na velkoobjemovou přepravu.

Její stroje nechyběly například při stavbě automobilky Hyundai v Nošovicích, demolici přistávací dráhy žateckého letiště či stavbě O2 Areny v Praze. Firma se podílela také na vzniku obchodního paláce Forum přímo v centru Liberce.

Za rabování v druhé zóně chráněné oblasti musí zaplatit 1,8 milionu korun. Právě bagry APB Plzeň měly přispět k vzniku  „měsíční krajiny" na Jizerce nebo pod elektrovodem u silnice z Jizerky do Polubného.

Firmě Stavby silnic a železnic vyměřili ochranáři čtvrt milionu korun za odvoz sněhu od Josefodolské přehrady.

„Stavby silnica železnic braly sníh jen z asfaltu a nezpůsobily tolik škod. Nižší pokutu jsme volili i proto, že po upozornění vše ukončily," vysvětlil šéf CHKO Jizerské Hory.

Obě velké firmy mlčí

Přestože obě pokutované firmy patří k nějvětším stavebním společnostem v Česku, o pokutách odmítají komunikovat a jejich vyjádření není známo.

Stavby silnic a železnic, ani APB Plzeň na e-mailové dotazy Aktuálně.cz nereagovaly nebo jejich zástupci nezvedali telefon. Přitom poprvé se na ně redakce obrátila už před čtrnácti dny, tedy v době, kdy CHKO pokuty udělila.

Jedinou pokutovanou společností, která je ochotna vyjadřovat se k nelegálnímu svozu sněhu, je Jizerská obecně prospěšná společnost. „Víme, že jsme udělali chybu, přesto jsme využili možnosti se odvolat," uvedl předseda správní rady společnosti Josef Ibehej.

Jizerská o.p.s. má zaplatit sto tisíc korun za shrnování sněhu rolbou na chráněné louce v osadě Jizerka.

O podrobnostech odvolání však hovořit odmítá. „Nechceme to popularizovat. Je to citlivá věc, a proto počkáme, až jak odvolání dopadne," uvedl Josef Ibehej. Poškozenou pláň už firma dala do pořádku.

Teď rozhodne ministerstvo

Ministerstvo životního prostředí může současnou výši pokut potvrdit, snížit nebo dokonce zvýšit. Další varianta je, že by rozhodlo, že CHKO nemá dostatek důkazů.

„To by se případ vrátil opět k nám, abychom ho došetřili. Ministerstvo tedy nemůže naše rozhodnutí zcela zrušit," připomněl Jiří Hušek.

Kamiony do Jizerských hor pro sníh poslali organizátoři závodů Světového poháru ve Vesci v čele s Kateřinou Neumannovou. Na tratích v areálu na okraji Liberce sníh chyběl, a tak se ho snažili sehnat stůj co stůj.

Závod byl totiž generálkou na mistrovství světa v klasickém lyžování. Pokud by se nekonal, byl by ohrožen i šampionát v roce 2009.

Několik nocí tak proudily těžké nákladní vozy mezi rozbahněným závodištěm a zasněženými vrcholky Jizerských hor. Kvůli závodům ve Vesci tak vzaly za své chráněné louky na Jizerce. Hluboké výmoly zůstaly i u lesních cest.

 

Právě se děje

Další zprávy