Za protest před úřadem vlády padly pokuty, víc podle města nelze dělat

ČTK ČTK
17. 8. 2023 11:43
Za protest před úřadem vlády padly pokuty, víc podle města nelze dělat

Aktivista, který se koncem května usadil na parkovišti před úřadem vlády na protest proti vládní koalici, splňuje podmínky petičního zákona a město ho nemůže z místa vyhnat, sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Městská policie podle něj v červenci za obsazení místa dala pokuty za parkování na chodníku, jedna již byla uhrazena a u druhé zatím neskončila lhůta pro zaplacení. Řešením by podle zástupců metropole mohlo být vyjádření úřadu vlády v souvislosti s chráněnými objekty v okolí, případně do budoucna změna zákona.

Aktivista Ondřej Thor táboří na parkovišti před úřadem vlády tři měsíce a chce tam zůstat do demise vlády. Svoje tábořiště označil za petiční stánek a sbírá na něm podpisy svých příznivců, čímž jeho činnost spadá pod zákon o právu petičním. "Petiční právo je u nás pojaté dost široce a podle zjištění, s kterými policie pracuje, tenhle stánek podmínky splňuje," uvedl k tomu začátkem srpna na sociálních sítích ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Podle zástupců hlavního města je petiční zákon pojatý příliš volně a neobsahuje povinnosti svolavatele, působnost úřadu či sankce za porušování. "Není to ani tak otázka názoru či snad politického vkusu, ale především zákonů, které ctíme a zároveň odmítáme jejich zneužívání," uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

 

Právě se děje

Další zprávy