Praha - Stačilo, aby jeden úřad splnil svou zákonnou povinnost, a české zdravotnictví nemuselo přijít o více než dvě miliardy korun.
Zákon o veřejném zdravotním pojištění říká, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) musí každý rok přezkoumat a opravit úhrady u všech léků. To znamená tu část, kterou pojišťovny za léky zaplatí z veřejných peněz.
Změna by se měla týkat naprosto všech přípravků, které smí čeští lékaři předepisovat pacientům a které alespoň zčásti hradí pojišťovna.
Neudělal to. Podle mluvčí úřadu Veroniky Petlákové z toho důvodu, že neměl žádné podklady z minulých let. Systém je totiž poměrně nový, začal platit teprve v lednu loňského roku.
Více léků, nižší ceny
Jak se snižují úhrady
Příklady léků s novou cenou:Léky s účinnou látkou amplodopin (srdce a vysoký krevní tlak)
léky norvasc, agen, hipres, orcal aj. v balení 30x5 mg
úhrada před revizí 129,30 Kč, po revizi 86,10 Kč (- 33,5%)
náklady na ně se loni pohybovaly kolem 965 milionů korun
Léky s účinnou látkou gabapentin (epilepsie)
léky neurontin, gabator aj. v balení 100x400 mg
úhrada před revizí 1 420 Kč, po revizi 631 Kč (- 55%)
náklady v řádu set milionů korun ročně
(Revize těchto léků ale stále nenabyly právní moci)
Co říká zákon:
SÚKL musí pravidelně kontrolovat nejméně 1x ročně výši úhrad léků a potravin pro zvláštní lékařské účely a podmínky úhrady
pokud lze úhradu snížit a zefektivnit systém, SÚKL je povinen to udělat
zákon je platný od 1. ledna 2008
Dvaatřicetileté Andree Mrázkové předepsal lékař před dvěma lety pilulky Tanatril na vysoký krevní tlak. Pojišťovna dřív za lék zaplatila 129,30 korun, dnes hradí 86,10 korun.
Na trhu se totiž objevily další léky se stejnou účinnou látkou. Zvýšila se tedy konkurence.
Tím, že SÚKL nové léky do Česka vpustil, si mohl dovolit snížit jejich cenu. A také částku, kterou je stát za lék ochotný zaplatit z veřejného pojištění.
Čtvrtina peněz padne na léky
V případě léku Tanatril SÚKL skutečně zasáhl. I když až na přelomu roku. Částku, kterou za lék pojišťovna vydá, nechal spadnout o 43 procenta. Ušetřil tak státu do budoucna několik set milionů korun. Tolik dá každoročně české zdravotnictví právě za léky s touto účinnou látkou.
V mnoha dalších případech ale změnit úhradu nestihl. Česko tak platí za léky víc, než by mohlo.
Přitom - jak dokládají statistiky společnosti Infopharm - Česko utratí čtvrtinu peněz z balíku na zdravotnictví právě za léky. V Německu je to zhruba 16 procent, ve Velké Británii asi 15 procent.
Srdce a deprese
"Je fakt, že Státní ústav pro kontrolu léčiv loni neprovedl revizi u devadesáti procent léků," potvrdila deníku Aktuálně.cz Renata Horká z České asociace farmaceutických firem.
Jedinými dvěma skupinami léků, kterými se podle ní SÚKL zabýval, byly právě léky na srdce a vysoký tlak a léky na psychiku. Zdravotní péče se tak podle ní obrovsky prodraží.
"VZP samozřejmě ví o tom, že dochází k situaci, kdy SÚKL nestíhá provádět zákonem nově uloženou komplexní prověrku všech úhrad léků ve stanovených termínech," řekl deníku Aktuálně.cz také šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.
Pojišťovna už se proto na SÚKL sama v listopadu obrátila. Doporučila mu zpracovat alespoň několik skupin léků, kterých se každoročně spotřebuje za více než sto milionů korun. Kolik peněz ale ze zdravotnictví kvůli porušení zákona proteče zbytečně, si netroufl vyčíslit.
Dvě miliardy za nedbalost
Z čísel, která má deník Aktuálně.cz k dispozici, však vyplývá, že se v každé skupině léků mohlo ušetřit několik desítek milionů. Skupin je přitom kolem tří set.
Například za léky na srdce a vysoký krevní tlak, které spadají do stejné skupiny jako pilulky Tanatril, se loni zaplatilo o 121 milionu méně. Tuto skupinu SÚKL zkontrolovat stačil.
"Díky vyšší konkurenci a novému systému stanovení cen a úhrad došlo v roce 2008 u některých přípravků ke snížení ceny," potvrzuje náměstek ministryně zdravotnictví Pavel Hroboň.
K dalším důvodům, které mohly vést k úsporám na lécích na srdce, uvádí Hroboň to, že se lidé před zavedením poplatků předzásobili. V prvních měsících loňského roku si tak nenechávali předepisovat tolik balení. Zapůsobily podle něj také regulační poplatky.
Ministerstvo mlčí
Podle ekonomického poradce České lékařské komory Jindřicha Grafa by se škoda, kterou SÚKL svou nedbalostí způsobil, mohla pohybovat v miliardách korun. "Odhaduji ji na více než dvě miliardy. A to jsem při odhadu velice přízemní," řekl.
Vyjádřil současně údiv nad tím, jak "shovívavě" se k neplnění zákona staví ministerstvo zdravotnictví i pojišťovny.
Státní ústav pro kontrolu léčiv je úřad přímo podřízený ministerstvu zdravotnictví. To k porušení zákona mlčí, ani na opakovanou žádost deníku Aktuálně.cz o vysvětlení nikdo z ministerstva nereagoval.
Na veřejné diskuzi České asociace farmaceutických firem, která se konala minulý týden, ředitel odboru farmacie ministerstva Pavel Šroub zhodnotil: "Ano, revize proběhnout měla, SÚKL ji provést měl a nemůžu mluvit za paní ministryni, jak bude tento problém řešit."