Za Klausem přijíždí Moore. Černá ovce zeleného hnutí

Pavel Baroch
26. 11. 2007 12:30
Odešel z Greenpeace a začal podporovat energii z jádra

Praha - Byl jedním z prvních, kteří se počátkem 70. let zapojili do práce v Greenpeace a vypracoval se až do nejužšího vedení organizace.

Pak ovšem "prozřel". Z nejvýznamnějšího světového ekologického sdružení vystoupil, zelené hnutí označil za extremistické a stal se z něj vášnivý zastánce jaderné energie.

Dnes Patrick Moore přijíždí do Prahy, kde se mimo jiné sejde se svým českým "spojencem" Václavem Klausem a bude své názory obhajovat v Centru pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a před studenty Českého vysokého učení technického.

"Po patnácti letech jsem se rozhodl hnutí opustit, protože jsem se již nedokázal ztotožnit se stále silnější snahou o odmítnutí udržitelného rozvoje a konsenzuální politiky ve prospěch neustálých konfrontací a narůstajícího extremismu," napsal nedávno v Hospodářských novinách Moore.

Životopis
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Životopis

  • Patrick Moore se narodil v roce 1947 v Britské Kolumbii v Kanadě
  • Vystudoval lesnictví a ekologii
  • V roce 1971 se stal jedním z prvních členů Greenpeace
  • Byl prezidentem kanadské kanceláře a dostal se i do nejužšího vedení Greenpeace International
  • V roce 1986 po sporech s ostatními členy vedení odešel z Greenpeace
  • V roce 1991 založil konzultační firmu Greenspirit
  • Pracuje jako poradce pro různé kanadské firmy, například těžební či papírenské

 

Blog Jana Beránka

Jádro zastaví globální oteplování

Moore tvrdí, že energie z jádra je spolu s větší podporou obnovitelných zdrojů klíčem k zastavení globálního oteplování.

"Na počátku sedmdesátých let, kdy jsem pomáhal se založením Greenpeace, jsem věřil, že jaderná energie je synonymem pro jaderný holocaust," přiznal v jednom svém článku Moore.

"Nyní, o třicet let později, se můj postoj změnil a zbytek ekologického hnutí bude rovněž muset zaktualizovat své názory, neboť jaderná energie je možná právě tím zdrojem energie, který zachrání naši planetu před jinou možnou pohromou: katastrofickou změnou klimatu," je přesvědčen exčlen Greenpeace.

Moore nejspíš zmoudřel

Podle Moorea se díky jaderným elektrárnám nedostane každý rok do atmosféry bezmála tři miliardy tun oxidu uhličitého, což jsou emise ze zhruba 430 milionů automobilů.

Předseda České nukleární společnosti Václav Hanus soudí, že si Moore za své jaderné probuzení zasluhuje uznání.

"Někoho prostě přesvědčí fakta, životní zkušenost, pokud nemáte zaslepené oči. Nejsíš zmoudřel. O to víc je potřeba si ho vážit," řekl Aktuálně.cz Hanus.

Jaderná energetika není správná cesta

Greenpeace ovšem trvají na tom, že jaderná energetika představuje příliš velké riziko a že se zemské klima dá zachránit i bez ní.

Začátkem tohoto roku organizace zveřejnila rozsáhlou studii, podle níž je možné do roku 2050 snížit emise skleníkových plynů o polovinu - a bez jádra.

Podle ředitele české kanceláře Greenpeace Jiřího Tuttera je Mooreova cesta do Prahy součástí celosvětově organizované kampaně, jejímž cílem je podpora jaderné energetiky.

"Jezdí takhle po celém světě," řekl Aktuálně.cz Tutter. Dodal, že Moore hájí zájmy toho, kdo mu zaplatí. Ať je to jaderný nebo chemický průmysl, producenti geneticky modifikovaných plodin.

Kyanidem na slovenské zlato? Žádný problém

Moore dokonce hájil velkoplošné kácení lesů v Kanadě, nedávno na Slovensku zase těžbu uranu či dolování zlata jedovatým kyanidem.

Jeho názory jsou tak v naprostém protikladu k tomu, o co usiluje Greenpeace, kde Moore dobrovolně a aktivně dlouhou dobu pracoval. "Poškozuje tím svoji vlastní pověst a nikoli pověst Greenpeace," tvrdí Tutter.

Ekologické organizace nemají genetické inženýrství rády. Na snímku Greenpece protestuje proti geneticky modifikovaným organismům (GMO).
Ekologické organizace nemají genetické inženýrství rády. Na snímku Greenpece protestuje proti geneticky modifikovaným organismům (GMO). | Foto: Greenpeace

"Pochybuji o tom, že lidé typu Moore jsou úplatní," ohradil se proti názoru zelených organizací Václav Hanus z České nukleární společnosti.

Moore nezakládal Greenpeace

Lidé z ekologických hnutí Moorovi vyčítají, že o sobě mluví jako o jednom ze zakladatelů Greenpeace, což převzali i mnozí novináři, průmyslníci či politici. Moore sice vstoupil do Greenpeace velmi brzy, zkraje 70. let, ovšem až v druhé vlně, kdy už organizace existovala.

"On si na tom zakládá svou reklamu, ale není zakladatelem Greenpeace," připomněl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. "Dokonce se zachovala jeho přihláška."

 

Právě se děje

Další zprávy