Praha - Na půdě Univerzity Karlovy se v pátek od ranních hodin konalo sympozium s názvem Právní aspekty kampaně "MeToo". Proti akci před budovou protestovaly asi dvě desítky lidí, kterým vadilo, že na diskusi vystupují především kritici kampaně a mezi řečníky je málo žen.
Demonstranti před budovou Karolina, kde se debata konala, stáli s transparenty "Za Karlovku bez sexismu" nebo "UK potřebuje debaty o sexuální násilí, ale s odborníky a otevřenou pro všechny". Na sympoziu vystoupil například senátor Jaroslav Kubera či zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček, celkem bylo v programu asi 20 řečníků. Každý měl mít deset minut.
Akci moderoval právník Karel Havlíček. "#MeToo je hnutí založené před deseti lety. Celosvětová kampaň se ale spustila až před nedávnem a zazněla hlasem hollywoodských hereček, které obvinily významného producenta ze sexuálního obtěžování," připomněl Havlíček na úvod diskuse.
"Podle mě na takových odborných akcích pohlaví nerozhoduje. Považoval bych to dokonce vůči odborníkům za znevažující, kdyby pohlaví mělo být kritériem. Není to žádná diskriminace, sám mám radši ženy než muže. Máme i konference, kde je převaha žen," odrážel Havlíček kritiku, že mezi vystupujícími jsou ženy v menšině.
Jako první přednesl svou řeč místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala. "#MeToo nevnímám jako něco, co rozděluje muže a ženy. Je to pro mě téma o ponižování. Když jsem byl na vojně, uvědomil jsem si, jak je hrozné, když někdo někoho ponižuje psychicky i fyzicky. Nejsilnější zbraní se tehdy ukazovala slušnost, moralizování vnímám jako novou metodu agrese. Vede to nakonec k mlčení těch druhých," řekl Fiala.
Podle Fialy je na problém důležité koukat i z časové perspektivy, neboť společnost a její hodnoty se mění. "Rodiče před sto lety vychovávali své děti, ale jejich metody by nám dnes možná přišly tyranské. Hledejme dobré a zlé tady a teď. Cílem má být vyrovnání, ne pomsta," upozornil.
Nemluvíme tu o sexu, reagoval na protesty Kubera
Druhý řečník senátor Jaroslav Kubera (ODS) začal ostře a hned z úvodu zaútočil na demonstranty před budovou a kritiky akce. "Genderky se nějak rozčilovaly, že je tu málo žen. Ony asi hlavně nepochopily, že je to o mlčenlivosti advokátů, ne o sexu," řekl.
"Nebýt #MeToo a sexuálního harašení, tak jsem nemohl oslavit zlatou svatbu. Čím asi můj vztah začal? Sexuálním harašením, na ksicht bych ženu asi nenalákal. Já se ale vždy zeptám," doplnil.
Podle ústavního soudce Davida Uhlíře čeká Česko debata o sexuálním obtěžování, protože parlament má ratifikovat Istanbulskou úmluvu, která tuto problematiku řeší a může výrazně zasáhnout do práva.
První ženou, která na diskusi vystoupila, byla sexuoložka Laura Janáčková. "Za dobu trvání mé přednášky bude na světě souložit 700 tisíc lidí. My tady nesouložíme, někteří by možná chtěli, ale ne vždy se jim dostalo rovnosti. Samička si vybírá muže podle kritérií. Často převládají zdroje, atraktivita je až na třetím místě. Žena se tak často ráda podělí o bohatého muže, než aby měla jednoho chudého jen pro sebe," řekla s tím, že muži si zase často vybírají ženy podle atraktivity.
Poté se přednáška zastavila, neboť se nedařilo spustit video s pářícími se tučňáky.
Druhou vystupující ženou byla lyžařka Kateřina Neumannová. "Účastníky sportovních akcí lze rozdělit na dvě kategorie. Na ty, kteří na olympiádu jdou vyhrávat medaile, a pak ty, kteří si jedou olympiádu užít," přednesla bývalá lyžařka. Apelovala na ženy, aby si vytvořily osobní prostor a chránily si ho. Kritizovala to, že si někteří lidé vzpomínají na sexuální obtěžování i po deseti letech.
Do kampaně #MeToo se za řečnickým pultem pustil i bývalý ministr zahraničí a poradce premiéra Andreje Babiše Cyril Svoboda. "Není to o ničem jiném než říct, že jsem atraktivní, že je o mě zájem a že jsem tomu také čelila. Je to jev týkající se naší svobody," pronesl Svoboda.
Sexuolog Radim Uzel zavzpomínal na svou kariéru. "Poplácaných zadků sestřiček byly desítky, to by bylo dnes na doživotí. Někdy mě ale odradil pohled sestřičky a bylo jasné, že se nemohu ani přiblížit," dořekl s bouřlivým smíchem z publika.
Záštitu akci poskytl například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček či rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.