Praha - Nadační fond proti korupci (NFPK) v rámci svého projektu Wanted zdvojnásobil maximální odměnu. Za dopadení korupčníka slibuje až dva miliony korun.
"Události posledních let ukazují, že se orgány činné v trestním řízení potýkají s vysoce sofistikovanou organizovanou trestnou činností. Rovněž absence klíčových svědků významně ovlivňuje rychlost a efektivitu celého trestního řízení," vysvětluje fond na svých stránkách.
"Pro navýšení částky jsme se rozhodli, protože si myslíme, že atraktivnější částka bude lidi více motivovat, aby se nad korupcí zamýšleli," dodává pro Aktuálně.cz ředitel a analytik fondu Petr Soukenka.
Fond Karla Janečka částku nabízí prostřednictvím právně závazného veřejného příslibu. A i jeho znění doznalo změn. Fond okruh možných "vysoce postavených pachatelů" rozšířil o nižší patra řízení státní správy a samosprávy.
"Cílem projektu Wanted je postihnutí i nižších struktur řízení státních orgánů a orgánů samosprávy, neboť právě tyto struktury ve většině případů korupce a klientelismu prakticky zajišťují 'bezproblémové' vyvedení veřejných prostředků k určenému subjektu," píše fond.
"Lidé na nižších článcích dobře vědí, že kryjí zadek náměstkovi. Nestává se, že by čin realizoval sám náměstek," dodal Soukenka.
Aktualizace projektu Wanted, který běží od prosince 2011, začala podle Soukenky vznikat už zhruba v únoru tohoto roku.
"Pro oznamovatele jsou rizika vysoká, částka by tedy měla kompenzovat případné dopady," popsal Soukenka s tím, že vyšší odměna by například mohla po nějakou dobu pokrývat životní náklady člověka, kterého po poukázání na korupci vyhodí z práce.
Na odměnu dosud nikdo nedosáhl
Fond, který s Janečkem založili Stanislav Bernard a Jan Kraus, v rámci projektu Wanted zatím nikoho neodměnil.
"Původní veřejný příslib byl definován přísně, byly jasně vymezené okruhy pachatelů. Ta skupina byla tak úzká, že se nenašel nikdo, kdo by naplnil podmínky pro vyplacení odměny," vysvětlil Soukenka. Aktualizované podmínky jsou k dohledání na stránkách NFPK.
Menšími částkami už fond ocenil šest lidí. Mezi nimi byl například Jakub Klouzal, který poukázal na nestandardní veřejné zakázky na ministerstvu zahraničí, nebo Libor Michálek, jenž přišel o post ředitele Státního fondu životního prostředí poté, co upozornil na chystanou korupci na ministerstvu životního prostředí.