Za chyby v seznamu soudců dostalo ministerstvo pokutu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 10. 2011 11:24
Zveřejnění seznamu soudců je podle ÚOOÚ v pořádku, stotisícová pokuta už je zaplacena

Praha - Ministerstvo spravedlnosti dostalo za chyby v seznamech soudců s komunistickou minulostí stotisícovou pokutu. Úřad již pokutu zaplatil.

Rozhodl o tom Úřad pro ochranu osobních údajů po kontrole, kterou na ministerstvu v souvislosti se zveřejněným seznamem provedl. Instituce zveřejněním seznamů zákon neporušila, dopustila se ale věcných chyb.   

"Ministerstvo spravedlnosti trvá na tom, že zveřejnění seznamů soudců a státních zástupců s komunistickou minulostí na základě nálezu Ústavního soudu bylo správným krokem. Vítá tedy, že ani úřad povolaný k ochraně osobních údajů nepovažuje samotný akt zveřejnění seznamů za porušení platné právní úpravy," sdělila mluvčí Tereza Palečková.

Ústavní soud loni rozhodl, že někdejší členství soudců v předlistopadové KSČ není jejich soukromou věcí. A na toto usnesení se odvolávalo i ministerstvo spravedlnosti, které seznamy bývalých členů KSČ z řad soudců a státních zástupců zpřístupnilo na svém webu.

ÚOOÚ začal ale letos v lednu prověřovat, zda je zveřejnění komunistické minulosti soudců v souladu se zákonem. ÚOOÚ tehdy prohlásil, že problém není rozhodnutí ÚS, ale hlavně metodika použitá ke zjišťování minulosti osob a její zveřejnění. Předseda úřadu Igor Němec tehdy poukázal i na to, že v publikovaném seznamu soudců byly chyby.

Podle Němce není problém v případě zveřejnění členství v KSČ u soudců Ústavního soudu. Volba ústavních soudců totiž podléhá zvláštnímu režimu, v němž se tento údaj považuje za veřejný. Ústavní soud je tedy povinen tyto informace zveřejnit i bez souhlasu těch, kterých se týkají, uvedl předseda úřadu.

Ústavní soud podpořil zveřejnění seznamu

Ústavní soud na konci listopadu rozhodl, že údaje o členství soudců v KSČ před rokem 1989 jsou důležitým podkladem pro veřejnou diskusi o nestrannosti a nezávislosti justice. Zrušil tak rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který právo na takovou informaci nepřiznal Tomáši Pecinovi. Pecina se domáhal informací o členství soudců Vrchního soudu v Olomouci v předlistopadové KSČ.

Ministerstvo spravedlnosti pak seznam soudců s komunistickou minulostí samo zveřejnilo na svém webu na počátku roku. Ocitlo se na něm přes 600 soudců, což je zhruba pětina z celkového počtu, a více než 350 žalobců, tedy téměř 30 procent. Na seznamu se chybně objevila jména 22 soudců a 9 státních zástupců.

 

Právě se děje

před 11 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy