Stovky soudců byly v KSČ, stát zveřejnil jejich seznam

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
7. 1. 2011 16:46
Na seznamu ministerstva spravedlnosti jsou i státní zástupci s komunistickou minulostí
Své členství v KSČ zveřejnili už v prosinci soudci Ústavního soudu, byl mezi nimi i jeho předseda Pavel Rychetský
Své členství v KSČ zveřejnili už v prosinci soudci Ústavního soudu, byl mezi nimi i jeho předseda Pavel Rychetský | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo na svých webových stránkách seznam zhruba tisícovky soudců a státních zástupců, kteří byli před listopadem 1989 členy Komunistické strany Československa (KSČ).

Ministerstvo k tomu vedlo listopadové rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého údaje o členství soudců v KSČ nejsou citlivým údajem podle zákona na ochranu osobních údajů a naopak že představují podklad pro diskusi o nezávislosti a nestrannosti soudců. 

"V souvislosti s tímto nálezem obdrželo ministerstvo od občanů desítky dotazů na předlistopadovou politickou příslušnost konkrétních soudců či soudců jednotlivých soudů," uvedla tisková mluvčí resortu spravedlnosti Tereza Palečková. 

"Rozhodlo se proto zpracovat veškeré údaje, které mělo k dispozici, a vytvořit na svých webových stránkách veřejně přístupný seznam soudců a státních zástupců s komunistickou minulostí," dodala.

Seznam není úplný

Podle mluvčí Palečkové není seznam úplný.

Je na něm 618 soudců, což je zhruba pětina z celkového počtu, a 359 státních zástupců, tedy téměř 30 procent.

Z významných soudcích funkcionářů je v něm například předseda Vrchního soudu v Praze Vladimír Stibořík nebo předseda pražského městského soudu Jan Sváček.

Už v prosinci na internetu zveřejnil stranickou minulost svých soudců i Ústavní soud. Mezi někdejšími členy KSČ je i jeho předseda Pavel Rychetský.

"Informace pocházejí z podkladů zpracovávaných soudy po roce 1989 v souvislosti se jmenováním kandidátů do funkcí soudců, kde byla v charakteristikách jednotlivých kandidátů zaznamenávána jejich politická příslušnost. Kandidáti KSČ uváděni nebyli. Od roku 1996 do roku 2006 pak uchazeči o funkci soudce předkládali jako součást podkladů ke jmenování ´Čestné prohlášení uchazeče o jeho politické příslušnosti´," vysvětluje Palečková.

Od roku 2007 už stát podobné údaje neshromažďuje vůbec. Stejná situace platí i pro státní zástupce.

ÚS: Členství v KSČ může ovlivňovat myšlení soudců 

Podle nálezu Ústavního soudu může někdejší členství v KSČ dosud ovlivňovat myšlení dnešních soudců.

"Jde o to, že hodnotový systém členů KSČ byl často odchylný od hodnotového systému moderního demokratického právního státu. Z povahy věci mohl a stále ještě může v té či oné míře ovlivňovat rozhodování jednotlivých soudců," řekl soudce zpravodaj Vojen Güttler při čtení obsáhlého nálezu.

I když podle něho zdaleka ne všichni členové KSČ aktivně prosazovali politiku komunistického režimu, nelze prý přehlédnout, že členové KSČ zůstávali členy organizace, jejíž politická praxe se rozcházela se základními hodnotami lidskosti a právního státu, ale i s vlastním programem a zákony.

"Komunistický režim porušoval jak práva běžná, tak základní práva a vlastní předpisy," napsali soudci v nálezu.

 

Právě se děje

Další zprávy