Za chyby při opravě Karlova mostu viní policie úředníka

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 3. 2010 16:05
Oprava památky v centru metropole čelí kritice už dlouho
Podle dokumentace před opravou nahradil pět malých kamenů jediný blok
Podle dokumentace před opravou nahradil pět malých kamenů jediný blok | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Praha má zaplatit 3,25 milionu korun za rekonstrukci Karlova mostu.

Plzeňský kraj tak hlavní město potrestal za znehodnocení kulturní památky, k němuž údajně došlo v letech 2007 až 2009.

"Mezi nejzávažnější pochybení patří provedení prací bez respektu k tradičním technikám kamenického řemesla, poškozování bloků, nadměrné vyřazování původních kamenů za nové, použití nevhodné malty, špatně provedené spárování a aplikace moderních materiálů neodpovídajících národní kulturní památce jako je například trvale plastický tmel v dilatačních spárách," odůvodnil své rozhodnutí krajský úřad.

Jako problematické označil i množství betonu jako podkladu pro stříkanou izolaci.

"Krajský úřad uložil pokutu v takové výši, která odpovídá významu a hodnotě Karlova mostu, který je zároveň památkou UNESCO," uvedla mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová.

Jak Aktuálně.cz sdělil mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf, vedení hlavního města o tom, že dostalo pokutu, ještě neví. "Zatím nám nic písemně nepřišlo," uvedl.

Řízením pověřilo Plzeň ministerstvo

Správní řízení s vlastníkem památky, tedy s městem Prahou, a se zhotoviteli obnovy, společností Mott MacDonald, vede Plzeňský kraj od 21. ledna. Na konci loňského roku ho tím pověřilo ministerstvo kultury.

To - coby nadřízený orgán památkové péče - tak rozhodlo kvůli nečinnosti pražského magistrátu.

Podnět k přezkoumání rekonstrukce mostovky a parapetů Karlova mostu podalo Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče v dubnu loňského roku.

Není to první pokuta, která kvůli opravě památky padla. Už loni si Praha za pochybení vyměřila sankci 54 tisíc korun. Šéf magistrátního odboru kultury a památkové péče Jan Kněžínek tehdy řekl, že chyby byly spíše formálního charakteru a památce neublížily.

Úředník čelí trestnímu oznámení

Policie Kněžínka v polovině února obvinila z maření úkolu veřejného činitele, ředitel ale proti zahájení trestního stíhání podal stížnost, která ještě nebyla vyřešena. Kněžínkovi za to hrozí vězení i zákaz činnosti.

Trestní oznámení na neznámého pachatele podala Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví, která nesouhlasí se způsobem opravy mostu.

Vadilo jí, že před zahájením oprav nebyl údajně zpracován stavebně-historický průzkum a že nebyli informováni archeologové.

Za viníka považovala hlavní město jako vlastníka mostu, magistrát jako orgán památkové péče a Národní památkový ústav. Na základě trestního oznámení pak policie Kněžínka obvinila.

Odborníci kritizovali především způsob, jakým bylo opravováno kamenné zábradlí mostu. Z šetření památkové inspekce totiž vyplynulo, že v evidenčních dokumentech zhotovitele stavby nelze dohledat některé cenné historické kameny.

U jednoho z úseků zábradlí, které pracovníci úřadu prověřovali, to může být až celá pětina vyřazených kvádrů.

 

Právě se děje

Další zprávy