Za 23 milionů se vydražil svatováclavský pětidukát z roku 1937, vznikly pouze čtyři

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2020 20:27
Za rekordních 850 000 eur, v přepočtu asi 23 milionů korun, bez aukční přirážky se v pátek v Praze vydražil raritní svatováclavský pětidukát z roku 1937. Za pořadatele aukce to řekl Patrik Kozlík. Předchozí rekord z dražeb českých mincí činil 14,7 milionu korun, které dal v roce 2017 kupec v aukci za zlatý svatováclavský desetidukát pocházející ze stejné doby jako v pátek prodaný pětidukát.
Svatováclavský pětidukát z roku 1937. Vznikly pouze čtyři, což z nich dělá extrémní raritu.
Svatováclavský pětidukát z roku 1937. Vznikly pouze čtyři, což z nich dělá extrémní raritu. | Foto: ČTK

"Zatímco jiné svatováclavské dukáty byly raženy v desítkách až tisících kusů, zlaté pětidukáty vznikly v roce 1937 pouze čtyři. To z nich dělá extrémní raritu," popsal v pátek vydraženou minci Pavel Kroužek, majitel aukčního domu Antium Aurum, který dražbu pořádal. Před páteční aukcí se podle Kroužka žádný z pětidukátů nikdy neobjevil ve veřejné dražbě.

Vyvolávací cena pětidukátu činila osm milionů korun a vyšplhala se na skoro trojnásobek. "Dražili ho čtyři významní sběratelé," řekl po aukci Kroužek.

"Celkově byl mimořádný zájem, tato aukce byla velmi úspěšná," dodal majitel aukčního domu. V pátek se dražil také třeba svatováclavský dvoudukát z roku 1938, jehož cena začínala na zhruba dvou milionech korun. Vydražen byl nakonec podle Kroužka za 90 000 eur (přes 2,4 milionu korun) bez dvacetiprocentní aukční přirážky.

Svatováclavské dukáty byly raženy od roku 1923. Nebyly zákonným platidlem, ale obchodními mincemi, které neměly určenou nominální hodnotu. Pětidukáty a desetidukáty byly vydávány od roku 1929 k připomenutí výročí smrti svatého Václava.

Za iniciátora vzniku těchto dukátů se považuje prvorepublikový ministr financí Alois Rašín. Z podnětu jeho ministerstva byla vypsána veřejná výtvarná soutěž, které se ovšem mohli zúčastnit pouze občané tehdejšího Československa. V té nakonec uspěli výtvarníci Jaroslav Benda a Otakar Španiel.

Svatováclavský pětidukát z roku 1937
Svatováclavský pětidukát z roku 1937 | Foto: ČTK
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Britský prodejce oblečení Boohoo koupil Debenhams. Obchody převzít nechce, hrozí tak zánik az 12 000 míst

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil zhruba za 55 milionů liber (1,6 miliardy Kč) značku Debenhams, včetně jejího webu. Žádný ze 118 obchodů, které má Debenhams na hlavních třídách britských měst, se ale Boohoo převzít nechystá. Zájem nemá ani o zaměstnance, takže v ohrožení je až 12 000 pracovních míst. 

Společnost Boohoo převzetí značek Debenhams popisuje jako transformační záležitost a označuje ji za velký krok. Podmínky dohody ale znamenají zánik pracovních míst, což v prosinci avizovali už správcové Debenhams, když zahájili likvidaci této 242 let staré firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy