Ve Vídni vydražili největší minci na světě

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 6. 2010 17:08
Nejdražší mince se jmenuje Maple leaf a jedná se o kanadskou zlatou miliondolarovku
Takhle vypadá stokilová zlatá mince
Takhle vypadá stokilová zlatá mince | Foto: Reuters

Vídeň - V jedné z vídeňských aukčních síní byla dnes za 3,27 milionů eur (přes 84 milionů korun) vydražena největší zlatá "mince" na světě - kanadský Maple Leaf (javorový list) o hmotnosti rovných sto kilogramů.

Mince o nominální hodnotě jednoho milionu kanadských dolarů poputuje do Madridu, vydražila ji totiž španělská firma Oro Direct, která se zabývá právě obchodem se zlatem.   

Zlatý disk o průměru 53 centimetrů a tloušťce 3 cm je jednou z pěti podobných mincí vyrobených Kanadskou královskou mincovnou.

Čistota použitého zlata údajně dosahuje 99,999 procenta.

Pro svou velikost i čistotu použitého zlata se Maple Leaf dostal do Guinessovy knihy rekordů.

Jednu ze zbývajících mincí vlastní i britská královna Alžběta II. Ta je zároveň vyobrazena na jedné straně obří mince. Jména ostatních vlastníků zveřejněna nebyla, o dvou z nich se ví pouze to, že jsou z Dubaje.

Podle agentury Reuters mince putovala do aukce na základě rozhodnutí nuceného správce rakouské investiční skupiny AvW. Ta se v květnu dostala do insolvence, poté co byl její majitel a výkonný ředitel v jedné osobě zatčen a obviněn z několika trestných činů, včetně podvodu a zpronevěry.  

Vítězné nabídce nikdo neoponoval, v aukční místnosti se údajně nacházelo více novinářů, než potencionálních kupců. Výsledná cena proto odpovídá katalogovým tabulkám.   

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy