Ve Vídni vydražili největší minci na světě

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 6. 2010 17:08
Nejdražší mince se jmenuje Maple leaf a jedná se o kanadskou zlatou miliondolarovku
Takhle vypadá stokilová zlatá mince
Takhle vypadá stokilová zlatá mince | Foto: Reuters

Vídeň - V jedné z vídeňských aukčních síní byla dnes za 3,27 milionů eur (přes 84 milionů korun) vydražena největší zlatá "mince" na světě - kanadský Maple Leaf (javorový list) o hmotnosti rovných sto kilogramů.

Mince o nominální hodnotě jednoho milionu kanadských dolarů poputuje do Madridu, vydražila ji totiž španělská firma Oro Direct, která se zabývá právě obchodem se zlatem.   

Zlatý disk o průměru 53 centimetrů a tloušťce 3 cm je jednou z pěti podobných mincí vyrobených Kanadskou královskou mincovnou.

Čistota použitého zlata údajně dosahuje 99,999 procenta.

Pro svou velikost i čistotu použitého zlata se Maple Leaf dostal do Guinessovy knihy rekordů.

Jednu ze zbývajících mincí vlastní i britská královna Alžběta II. Ta je zároveň vyobrazena na jedné straně obří mince. Jména ostatních vlastníků zveřejněna nebyla, o dvou z nich se ví pouze to, že jsou z Dubaje.

Podle agentury Reuters mince putovala do aukce na základě rozhodnutí nuceného správce rakouské investiční skupiny AvW. Ta se v květnu dostala do insolvence, poté co byl její majitel a výkonný ředitel v jedné osobě zatčen a obviněn z několika trestných činů, včetně podvodu a zpronevěry.  

Vítězné nabídce nikdo neoponoval, v aukční místnosti se údajně nacházelo více novinářů, než potencionálních kupců. Výsledná cena proto odpovídá katalogovým tabulkám.   

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy