Pětihaléřové známky se vydražily za 520 tisíc korun

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 8. 2013 15:25
Nejdražší známka na českých aukcích Penny Black se prodala v soboru za 1,9 milionu

Praha - Cena bloku československých pětihaléřových trojúhelníkových známek na spěšné dopisy z roku 1919 se na aukci v Praze vyšplhala ze 170 tisíc na 520 tisíc korun.

Po sobotním prodeji nejdražší známky na českých aukcích, britské Penny Black za 1,9 milionu korun, tak dnes kupci potvrdili zájem i o českou filatelii. Ke konečné ceně zaplatí kupující ještě 18 procentní aukční přirážku. Celkový výnos dvoudenní dražby odhadl organizátor Richard Burda z Burda Auctions ještě před jejím skončením na zhruba 12 milionů korun.

Blok zelených trojúhelníkových známek se čtyřmi přetištěnými a jedním nepřetištěným kupónem byl na tuzemském aukčním trhu nabízen teprve potřetí. Dnes dražený blok patří k nejlépe zachovalým kusům vůbec. "Pochází z pozůstalosti známého sběratele, který jej zakoupil ve 30. letech minulého století od významného pražského obchodníka a mnoho desítek let byl skryt před zraky veřejnosti," uvedla společnost Burda Auctions.

Kromě známek se dnes ve Skleněném paláci v Dejvicích dražily také bankovky, mince, řády, vyznamenání, autografy a ostatních sběratelské cennosti. Ve dvoudenní aukci se celkem draží přes 3200 položek s celkovou vyvolávací cenou přes 11 milionů korun.

Ačkoliv mezi nejdražší položky patří zahraniční známky, podle Burdy byl velký zájem například i o původní rukopisy a historické dokumenty.

Například faksimilie Deklarace nezávislosti, v níž USA vyhlásily 4. července 1776 nezávislost na Velké Británii, pocházející z období kolem roku 1850 šla do dražby s vyvolávací cenou 600 korun, nakonec se ale prodala za 54.000 Kč. Za smlouvu na vydání dramatu Matka ve francouzštině se dvěma podpisy spisovatele Karla Čapka zaplatil kupec 38.000, vyvolávací cena byla přitom 10.000 korun.

"Trhu se obecně daří," komentoval situaci Burda. Krize prý zasáhla hlavně střední třídu, takže někteří sběratelé museli výdaje na svého koníčka omezit. Naopak pro velké investory začaly být známky dobrou příležitostí, jak uložit peníze. Investoři ale kupují spíš zahraniční produkci, ceny nejdražších českých známek se totiž pohybují jen kolem milionu až milionu a půl.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy