"Pojišťovny si musí konkurovat," říká ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. To podle Julínka povede ke zlepšování služeb. Změny pojišťoven jsou klíčovou částí reformy zdravotnictví.
Hlavní změnou je převod pojišťoven na akciové společnosti.
Přeměna dosud veřejnoprávních zdravotních pojišťoven na a. s. by měla být realizována od ledna 2009.
S převodem nesouhlasí opozice, která se obává následné privatizace pojišťoven, omezení péče pro některé skupiny pacientů a zhroucení systému.
Chce to kvalitní zákon
Podle Julínka jsou akciovky průhledné společnosti a splňují podmínky kontrolovatelnosti. Očekává, že budou nejen lépe spravovat finance a vytvářet zisk, ale budou peníze efektivněji vydávat. "Nové uspodářání povede k tomu, že zdravotní pojišťovny budou nuceny hospodařit s tvrdým rozpočtovým omezením, se standardním účetnictvím a s jasně definovanými povinnostmi ve smyslu zajištění kvalitní péče pro všechny," píše se v připravované reformě zdravotnictví autorů Tomáše Macháčka, Tomáše Julínka a Pavla Hroboně.
Ekonomové s ministrem souhlasí, zároveň ale varují, že je potřeba kvalitní a neprůstřelný zákon. "Pokud se toto nepodaří, spadne celý systém do žumpy a stane se bohužel to, čím straší opozice," říká Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.
Pojišťovny se díky změnám v zákonech také začnou přetahovat o pojištěnce, začnou lidem nabízet individuální léčebné plány, bonusy za nečerpání péče a připojištění.
Zejména financování pojišťoven má kontrolovat nový nezávislý úřad, který zaměstná několik desítek úředníků..
Akciovky v Evropě
Od loňska fungují zdravotní pojišťovny jako akciovky v Nizozemsku. S konkurencí pojišťoven počítá i Maďarsko, kde byla jediná státní pojišťovna. Diskuse o podobě pojišťoven se vede v Německu.
Naopak některé evropské země jako Polsko mají pouze jednu centrální pojišťovnu.
České zdravotní pojišťovny hospodaří zhruba s 190 miliardami korun.