Z místa: Provoz ve smutečním Oslu se vrací do normy

Tereza Šídlová
25. 7. 2011 12:33
V ulicích je stále vidět armáda. Cestující čekají zvýšené kontroly na nádražích
Norsku vládne smuteční atmosféra.
Norsku vládne smuteční atmosféra. | Foto: Reuters

Praha/Oslo - Po dvou dnech hlubokého zármutku se Norsko v pondělí probudilo do prvního všedního dne po pátečních útocích šíleného střelce v metropoli Oslo a na ostrově Utoya.

Země zůstává zahalena do vlajek spuštěných na půl žerdi, ve městě jsou k vidění armádní vozy a vládní čtvrť, kterou zdevastoval bombový útok, zůstává zavřená. Šéf úřadu premiéra Jense Stoltenberga také hledá nové sídlo, kde by mohla zasedat vláda.

"Norská společnost se jen těžko vzpamatovává ze šoku z útoků a z toho, kdo je jejich pachatelem. Z provozního pohledu se ale život vrací do normálu, pokud to tak lze říct," řekl Aktuálně.cz velvyslanec v Norsku Luboš Nový.

Pod ochranou zůstávají podle diplomata také důležité turistické uzly, jako jsou nádraží a letiště.

Aktuálně.cz: Jak byste popsal atmosféru v Oslu v první všední den po útocích?

Je to obrovská tragédie. Vlajky jsou na půl žerdi, na poledne byla vyhlášena minuta ticha, norská společnost se jen těžko vzpamatovává z tohoto šoku. Druhý šok je to, že ten hrozný útok, masakr přišel z opačné strany, než se původně myslelo.

A.cz: Jak vypadá život ve městě a jaká jsou v tuto chvíli omezení?

Vládní čtvrť je uzavřena. Všechno hlídá policie a jednotky armády, což je skutečnost, kterou jsme tady absolutně nezažili. Hned druhý den jsem se vydal do města autem, abych zjistil, jak situace ve městě vypadá. Obrněné jeepy hlídkovaly před královským palácem, obdobně jako před parlamentem a ministerstvem zahraničních věcí.

Mše s králem

A.cz: Existují nějaká opatření a omezení z pohledu turistů, kteří v zemi jsou?

V Norsku v tomto období bývají řádově stovky českých turistů. Pod ochranou jsou důležité uzly, letiště a nádraží. Podle toho, co jsem viděl na vlastní oči, ruch na ulicích byl velmi omezen. Čtvrti, kromě té vládní, jsou nicméně přístupné, obchody jsou otevřené.

A.cz: Měl jste možnost mluvit se svými známými a představiteli Norska? Jak na tragédii reagují?

V prvních hodinách po útoku to byl nepopsatelný zmatek. V první chvíli jsem poslal sms, za pár hodin jsem telefonoval lidem, se kterými mám služební i přátelské kontakty. To byl například vedoucí úřadu premiéra, který mi právě sdělil, že se vrací z dovolené a jeho prvním úkolem bude hledat novou náhradní budovu, aby měla vláda kde zasedat.

V neděli byla zádušní mše v kostele za účasti královské rodiny, premiéra a předsedy parlamentu, které se zúčastnila i část diplomatického sboru. Na mši promluvil premiér Stoltenberg. Atmosféru lze charakterizovat tak, že Norsko tone ve smutku, ale národ jsme hrdý, musíme se sjednotit a tuto těžkou chvíli překonat.

Premiér Jens Stoltenberg.
Premiér Jens Stoltenberg. | Foto: Reuters

A.cz: Útočník se hlásil k extrémně pravicovým názorům. Jak silné je toto hnutí v Norsku?

Tajné služby na toto nebezpečí upozorňovaly, ale pravicové extremistické hnutí spíše charakterizovaly jako nepříliš vyvinuté. Jak je vidět, otázka je, co znamená rozvinuté. Možná stačí málo osob a může dojít k takovéto tragédii.

A.cz: Jak silná je multikulturní tradice v Norsku, kterou svými činy napadl útočník z Osla a ostrova Utoya?

To je na tom největší paradox a šok pro domácí veřejnost. Tady se děti od útlého, předškolního věku učí tomu, že musí být nábožensky a jinak tolerantní, v mateřských školách jsou vedle sebe děti různého původu. Imigrační politika je záležitostí celé Skandinávie od 60. let minulého století. V poslední době, protože je na tom ekonomicky dobře, začalo Norsko v tomto smyslu překonávat Dánsko a Švédko. Jakkoli se zdá, že norská společnost je na to navyklá, v řádu jednotlivců nebo desítek lidí to zřejmě vadí.

A.cz: Jak mohou útoky změnit Norsko?

Samozřejmě to změní zdejší společnost. Ale jak, to se uvidí. Jak říká premiér, od demokracie a lidských práv a sociálních jistot neustoupíme, ale nebudeme naivní. Použil toto vyjádření, protože to je jedna z výčitek, které opozice vůči vládní koalici používá. Tedy že vláda je natolik velkorysá, že to působí v jistých ohledech naivně.

 

Právě se děje

Další zprávy