Z Hranické propasti po měsících vytáhli robota, který tam uvízl při rekordním ponoru

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 7. 2017 16:09
Potápěčům se podařilo z Hranické propasti po více než deseti měsících vytáhnout robota, který se loni v září potopil do rekordní hloubky 404 metrů a při návratu uvízl. Přístroj se podařilo z hlubin dostat ve spolupráci s policií, která nasadila svého robota. Dálkově řízený přístroj, jehož tvůrcem je Polák Bartlomiej Grynda, se zasekl v hloubce 200 metrů, kde dlouhé měsíce čekal na vysvobození. Hranickou propast odborníci systematicky zkoumají od 60. let minulého století. Výzkum přinesl i řadu hloubkových potápěčských rekordů.
Hranická propast.
Hranická propast. | Foto: Tomáš Škoda

Hranice (Přerovsko) - Speleologům se za pomoci policejního robota podařilo vytáhnout z hlubin Hranické propasti průzkumný automat, který v ní loni v září uvízl. Před tím se ale zasloužil o zaznamenání světového rekordu při měření hloubky této propasti. Česká speleologická společnost z Hranického krasu o tom informovala na svém facebookovém profilu.

Dálkově řízený robot v hodnotě tří milionů korun zůstal zaklíněný v propasti od loňského výzkumu česko-polské expedice, která spustila sondu pomocí robota až do rekordní hloubky 404 metrů. Policejní robot je vybaven mechanickou rukou, která uvízlý automat v pondělí zachytila a vynesla blíž k hladině, odkud pak byl dnes vytažen na povrch. Předchozí pokusy speleologů o vytažení robota vlastními prostředky skončily neúspěchem.

Speciální robot, jehož tvůrcem je Polák Bartlomiej Grynda, zůstal loni v září v místech, kde jsou v propasti napadané klády. Robotovi se tam zamotalo komunikační lano. Speleologové doufají, že mu dlouhý pobyt ve vodě příliš neublížil.

Česko-polská expedice zapsala Hranickou propast na seznam jako nejhlubší zatopenou jeskyni na světě loni 27. září. Sonda s pomocí robota ani nedosáhla dna, zastavil ji konec vodicího kabelu. Dosavadní rekord držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů. V průzkumu propasti, kterou odborníci systematicky zkoumají od 60. let minulého století, hodlají hraničtí speleologové pokračovat.

 

Právě se děje

Další zprávy