Z Hranické propasti po měsících vytáhli robota, který tam uvízl při rekordním ponoru

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 7. 2017 16:09
Potápěčům se podařilo z Hranické propasti po více než deseti měsících vytáhnout robota, který se loni v září potopil do rekordní hloubky 404 metrů a při návratu uvízl. Přístroj se podařilo z hlubin dostat ve spolupráci s policií, která nasadila svého robota. Dálkově řízený přístroj, jehož tvůrcem je Polák Bartlomiej Grynda, se zasekl v hloubce 200 metrů, kde dlouhé měsíce čekal na vysvobození. Hranickou propast odborníci systematicky zkoumají od 60. let minulého století. Výzkum přinesl i řadu hloubkových potápěčských rekordů.
Hranická propast.
Hranická propast. | Foto: Tomáš Škoda

Hranice (Přerovsko) - Speleologům se za pomoci policejního robota podařilo vytáhnout z hlubin Hranické propasti průzkumný automat, který v ní loni v září uvízl. Před tím se ale zasloužil o zaznamenání světového rekordu při měření hloubky této propasti. Česká speleologická společnost z Hranického krasu o tom informovala na svém facebookovém profilu.

Dálkově řízený robot v hodnotě tří milionů korun zůstal zaklíněný v propasti od loňského výzkumu česko-polské expedice, která spustila sondu pomocí robota až do rekordní hloubky 404 metrů. Policejní robot je vybaven mechanickou rukou, která uvízlý automat v pondělí zachytila a vynesla blíž k hladině, odkud pak byl dnes vytažen na povrch. Předchozí pokusy speleologů o vytažení robota vlastními prostředky skončily neúspěchem.

Speciální robot, jehož tvůrcem je Polák Bartlomiej Grynda, zůstal loni v září v místech, kde jsou v propasti napadané klády. Robotovi se tam zamotalo komunikační lano. Speleologové doufají, že mu dlouhý pobyt ve vodě příliš neublížil.

Česko-polská expedice zapsala Hranickou propast na seznam jako nejhlubší zatopenou jeskyni na světě loni 27. září. Sonda s pomocí robota ani nedosáhla dna, zastavil ji konec vodicího kabelu. Dosavadní rekord držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů. V průzkumu propasti, kterou odborníci systematicky zkoumají od 60. let minulého století, hodlají hraničtí speleologové pokračovat.

 

Právě se děje

před 21 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy