Z Hranické propasti po měsících vytáhli robota, který tam uvízl při rekordním ponoru

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 7. 2017 16:09
Potápěčům se podařilo z Hranické propasti po více než deseti měsících vytáhnout robota, který se loni v září potopil do rekordní hloubky 404 metrů a při návratu uvízl. Přístroj se podařilo z hlubin dostat ve spolupráci s policií, která nasadila svého robota. Dálkově řízený přístroj, jehož tvůrcem je Polák Bartlomiej Grynda, se zasekl v hloubce 200 metrů, kde dlouhé měsíce čekal na vysvobození. Hranickou propast odborníci systematicky zkoumají od 60. let minulého století. Výzkum přinesl i řadu hloubkových potápěčských rekordů.
Hranická propast.
Hranická propast. | Foto: Tomáš Škoda

Hranice (Přerovsko) - Speleologům se za pomoci policejního robota podařilo vytáhnout z hlubin Hranické propasti průzkumný automat, který v ní loni v září uvízl. Před tím se ale zasloužil o zaznamenání světového rekordu při měření hloubky této propasti. Česká speleologická společnost z Hranického krasu o tom informovala na svém facebookovém profilu.

Dálkově řízený robot v hodnotě tří milionů korun zůstal zaklíněný v propasti od loňského výzkumu česko-polské expedice, která spustila sondu pomocí robota až do rekordní hloubky 404 metrů. Policejní robot je vybaven mechanickou rukou, která uvízlý automat v pondělí zachytila a vynesla blíž k hladině, odkud pak byl dnes vytažen na povrch. Předchozí pokusy speleologů o vytažení robota vlastními prostředky skončily neúspěchem.

Speciální robot, jehož tvůrcem je Polák Bartlomiej Grynda, zůstal loni v září v místech, kde jsou v propasti napadané klády. Robotovi se tam zamotalo komunikační lano. Speleologové doufají, že mu dlouhý pobyt ve vodě příliš neublížil.

Česko-polská expedice zapsala Hranickou propast na seznam jako nejhlubší zatopenou jeskyni na světě loni 27. září. Sonda s pomocí robota ani nedosáhla dna, zastavil ji konec vodicího kabelu. Dosavadní rekord držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů. V průzkumu propasti, kterou odborníci systematicky zkoumají od 60. let minulého století, hodlají hraničtí speleologové pokračovat.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy