reklama
 
 

Z Hranické propasti po měsících vytáhli robota, který tam uvízl při rekordním ponoru

Aktualizováno 11. 7. 2017 16:09
Potápěčům se podařilo z Hranické propasti po více než deseti měsících vytáhnout robota, který se loni v září potopil do rekordní hloubky 404 metrů a při návratu uvízl. Přístroj se podařilo z hlubin dostat ve spolupráci s policií, která nasadila svého robota. Dálkově řízený přístroj, jehož tvůrcem je Polák Bartlomiej Grynda, se zasekl v hloubce 200 metrů, kde dlouhé měsíce čekal na vysvobození. Hranickou propast odborníci systematicky zkoumají od 60. let minulého století. Výzkum přinesl i řadu hloubkových potápěčských rekordů.

Hranice (Přerovsko) - Speleologům se za pomoci policejního robota podařilo vytáhnout z hlubin Hranické propasti průzkumný automat, který v ní loni v září uvízl. Před tím se ale zasloužil o zaznamenání světového rekordu při měření hloubky této propasti. Česká speleologická společnost z Hranického krasu o tom informovala na svém facebookovém profilu.

Dne 11.7.2017 v 10:05hod.provedli členové Hranická propast - ZO ČSS 7-02 Hranický kras ve spolupráci s Policií ČR úspěšné vytažení podvodního robota, který v září loňského roku dosáhl rekordní hloubky 404m. Podrobnou TZ můžete očekávat dnes okolo 18hod.na www.hranickapropast.cz

Zveřejnil(a) Hranická propast - ZO ČSS 7-02 Hranický kras dne 11. Červenec 2017

Dálkově řízený robot v hodnotě tří milionů korun zůstal zaklíněný v propasti od loňského výzkumu česko-polské expedice, která spustila sondu pomocí robota až do rekordní hloubky 404 metrů. Policejní robot je vybaven mechanickou rukou, která uvízlý automat v pondělí zachytila a vynesla blíž k hladině, odkud pak byl dnes vytažen na povrch. Předchozí pokusy speleologů o vytažení robota vlastními prostředky skončily neúspěchem.

Speciální robot, jehož tvůrcem je Polák Bartlomiej Grynda, zůstal loni v září v místech, kde jsou v propasti napadané klády. Robotovi se tam zamotalo komunikační lano. Speleologové doufají, že mu dlouhý pobyt ve vodě příliš neublížil.

Česko-polská expedice zapsala Hranickou propast na seznam jako nejhlubší zatopenou jeskyni na světě loni 27. září. Sonda s pomocí robota ani nedosáhla dna, zastavil ji konec vodicího kabelu. Dosavadní rekord držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů. V průzkumu propasti, kterou odborníci systematicky zkoumají od 60. let minulého století, hodlají hraničtí speleologové pokračovat.

autor: Domácí | 11. 7. 2017 12:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama