reklama
 
 

Hranická propast je nejhlubší zatopená jeskyně světa, dokázali speleologové

AKTUALIZOVÁNO 29. 9. 2016
Česko-polský tým speleologů dokázal poslat dálkově ovládanou sondu do hloubi 404 metrů pod vodní hladinu, Hranická propast se tak stala nejhlubší známou zatopenou jeskyní světa, informoval magazín The National Geographic. „Tuto informaci mohu potvrdit,“ sdělil Aktuálně.cz další ze členů týmu David Čani.

Hranice – Nejhlubší známou zatopenou jeskyní na planetě je Hranická propast na Moravě. Speleologové totiž v úterý dokázali spustit sondu do hloubky 404 metrů, což je o 12 metrů víc, než kolik se podařilo naměřit v druhé nejhlubší jeskyni světa – italské Pozzo del Merro. Magazínu The National Geographic to ve čtvrtek sdělil šéf česko-polské expedice, která útroby propasti zkoumá, Krzysztof Starnawski.

„Tuto informaci mohu potvrdit,“ sdělil pro Aktuálně.cz další ze členů týmu David Čani. Starnawski magazínu popsal, že se ponořil do 200 metrů, odkud pak dalších více než 200 metrů pokračovala do hlubin dálkově řízená podvodní sonda. „Úkolem bylo poskytnout sondě co nejlepší výchozí pozici do nejhlubší části jeskyně,“ vysvětlil speleolog. Dodal, že přístroj má certifikovaný hloubkoměr, data jsou tedy naprosto spolehlivá.

Robot nejprve klesal do 370 metrů podle vodicích šňůr, které při předchozích sestupech nainstaloval Starnawski, pak už "pokračoval 'pocitově' do hloubky podél stěny", upřesnil za české speleopotápěče Michal Guba. "V maximální dosažené hloubce 404 m musel být průzkum ukončen z důvodu dosažení konce vodicího kabelu robota," dodal.

Suchá část Hranické propasti je hluboká téměř 70 metrů. Zjištěná hloubka jezírka na jejím dně se v posledních desetiletích stále zvyšovala. Naposledy hranici posunul před dvěma lety stejný tým na 384 m.

autor: Michael Švec | 29. 9. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama