Robot, který zaznamenal rekord Hranické propasti, je pořád zaseklý pod vodou

ČTK ČTK
12. 2. 2017 20:42
Robot, který se loni v září zasloužil o zaznamenání světového rekordu hloubky Hranické propasti, je stále uvězněn v jejích útrobách. Komunikační lano se mu totiž zamotalo do klád. Potápěčům se jej dosud nepodařilo vytáhnout, vylovení nyní plánují na březen nebo duben. Dálkově řízený robot, jehož tvůrcem je Polák Bartlomiej Grynda, je v útrobách propasti od 27. září loňského roku.
Rekordní měření v Hranické propasti
Rekordní měření v Hranické propasti | Foto: Tomáš Škoda

Hranice (Přerovsko) - Výzkumníci doufají, že několikaměsíční nechtěný pobyt v nejhlubší zatopené jeskyni světa robotovi neuškodí, sdělil předseda České speleologické společnosti z Hranického krasu Michal Guba.

Sonda rekordní hloubku 404 metrů změřila v Hranické propasti během zkoušení robota, průzkum byl poté ukončen kvůli dosažení konce vodícího kabelu. Speleologové  věří, že propast má nejméně dvojnásobnou hloubku, ale i tak jde o nejhlubší zatopenou jeskyni na světě.

"Robot je pořád schovaný ve 200 metrech. Vytáhnout se ho chystáme v březnu nebo v dubnu. Dosud to ztroskotalo na počasí. Je tam totiž potřeba hodně logisticky zabezpečit potápěče, který pro něj půjde dolů, nebyli jsme schopni transportovat věci nahoru, takže jsme to odvolali," uvedl Guba.

Dálkově řízený robot, jehož tvůrcem je Polák Bartlomiej Grynda, je v útrobách propasti od 27. září loňského roku, zůstal zde od výzkumu česko-polské expedice, která spustila sondu pomocí robota až do 404 metrů. "Ve spodní části propasti jsou napadané klády. Robotovi se tam zamotalo komunikační lano. Když se ho pokoušel jeho majitel Bartek Grynda z těchto prostor vymotat, došly mu baterky," uvedl předseda České speleologické společnosti z Hranického krasu. "Majiteli říkáme, že se nezničí, ale uvidíme, jak bude vypadat, až ho vytáhneme," doplnil Guba.

Speleologové se po vytažení robota z propasti, jeho revizi a některých úprav znovu chystají zařízení spustit do hloubky. V plánu tak mají i nadále hloubku mapovat. Poukazují na to, že světový rekord byl zjištěn jen náhodou - šlo tehdy jen o průzkumný pokus. Navíc se jim dna stále nepodařilo dosáhnout. "Byli jsme zaseknuti na hloubce 404 metrů jen kvůli tomu, že nám došel komunikační kabel," podotkl Guba.

Zda se však podaří hranici propasti posunout ještě letos, neví. V prvé řadě podle něj chtějí speleologové zmapovat prostory, jež našli, aby věděli, kterým směrem propast ubíhá. "Je jasné z těch záběrů, že hloubka pokračuje. Nejsme určitě na konci. Je to výhoda, dno ještě nemáme," dodal Michal Guba.

Hranickou propast odborníci systematicky zkoumají od 60. let minulého století. Výzkum přinesl i řadu hloubkových potápěčských rekordů. Člen týmu David Čani je držitelem současného českého hloubkového rekordu 180,4 metru, ještě do větších hloubek se dostal Polák Krysztof Starnawski, který s potápěním v Hranické propasti začal v roce 1997. Postupně zde posouval hranice dosažených hloubek, v říjnu 2012 se potopil až do 225 metrů.

Dosavadní rekord nejhlubší zatopené propasti na světě držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů. Hranická propast ji tak zatím překonala o 12 metrů.

Pětadvacetiletý Rakušan David Lama jako první na světě vylezl propast Baatara, která se nachází 75 kilometrů do libanonské metropole Bejrútu. Místní ji nazývají Jeskyně tří mostů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy