Z Brna zmizelo pět set obchodů. Zničily je hypermarkety

Tomáš Fránek
10. 2. 2010 8:00
Brno je modelovým příkladem, který ukazuje, co přinesl tlak hyper a supermarketů
Obrázek, který znáte...
Obrázek, který znáte... | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Od roku 2006 zmizelo z Brna na pět set malých obchodů. Jejich majitelé neustáli tlak velkých hypermarketů a supermarketů na okraji města.

Zjistili to experti z Centra pro regionální rozvoj při Masarykově univerzitě, kteří začali situaci v maloobchodu ve městě pravidelně sledovat.

Brno je podle nich modelovým příkladem toho, jak velké řetězce ničí malé obchodníky. K podobnému vývoji nyní dochází například v Plzni nebo Hradci Králové, kde velké řetězce začaly obsazovat pozice později než v Brně.

Více plochy, méně obchodů

Z nového průzkumu, který má Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že v Brně sice přibylo více než sedmdesát tisíc metrů čtverečních nové nákupní plochy ve velkých centrech, stovky malých obchodů ale tlak řetězců nepřežily. Podle autorů studie Ondřeje Mulíčka a Roberta Osmana tak nyní šestnáct z celkových devětadvaceti městských částí trpí nedostatkem obchodů.

A to přesto, že "koeficient saturace" - čili počet metrů čtverečních obchodní plochy na jednoho obyvatele Brna - je nyní 1,78 metrů. Před třemi lety to bylo 1,6.

Ideální stav pro Českou republiku je přitom podle výzkumné agentury Incoma hodnota 1,08.

Obchodní centra v Brně jsou totiž rozmístěna nerovnoměrně, na východě nebo západě města obchody chybí úplně.

Zatímco například v městské části Ivanovice připadá na obyvatele až dvacet metrů čtverečních obchodní plochy, v další městské části - jako jsou například Jehnice - je to pouze 0,3 metru čtverečních obchodů. To dlouhodobě kritizují ekologové.

"Nešťastná je nevyváženost rozložení nákupních center ve městě a jeho blízkém okolí. Zatímco v jižní části města dosahuje koncentrace 12 čtverečních metrů nákupní plochy na jednoho obyvatele, v jiných částech města je jen těsně nad nulou," vysvětlil Jiří Koželouh z občanského sdružení Nesehnutí.

Lidé tak musejí za nákupy cestovat daleko od domova a mimo jiné se tím komplikuje i dopravní situace ve městě.

Z Brna také postupně mizí prodejny potravin. Nejvíc jich ubylo v samém centru města, městské části Starý Lískovec, Řečkovice a Mokrá Hora přišly o víc jak tisíc metrů čtverečních prodejní plochy. Naopak přibylo obchodů s textilem nebo nábytkem.

Další obchody na obzoru

Rozvoj nákupních center, kumulace obchodů na severu a jihu a krach maloobchodů v Brně bude podle studie Centra regionálního rozvoje pokračovat dalších pět let. Nové nákupní centrum totiž vyroste u Olympie, Avion Shopping Parku, v Ivanovicích, větší bude Vaňkovka a v Jižním centru přibude nákupní pasáž Aupark.

Právě rozvoj obchodů v Jižním centru, nově budované městské čtvrti nedaleko centra města, může vést podle autorů studie k dalšímu výraznému mizení menších obchodů z historického středu Brna. "Určité náznaky ústupu značkových prodejen je možné zaznamenat už v současnosti," uvedli autoři studie s tím, že by došlo k secondhandizaci historického centra Brna.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Podle náměstka primátora Martina Andera bude nyní město muset vypracovat strategický plán, jak obchodní síť v centru města oživit. "Střed města se musí stát reálnou konkurencí vůči nabídkám nákupních center na jihu. Ty totiž stále více přejímají některé městské funkce, nabízejí nejenom obchody, ale i zábavu, za kterou lidé dříve chodili do centra," dodal Ander.

Češi a Moravané si nákupy ve velkých obchodních centrech oblíbili. Potraviny nakupují hlavně v hypermarketech, za kterými následují supermarkety, diskontní prodejny a menší samoobsluhy a pultové prodejny. Vyplývá to z průzkumu Shopping Monitor společnosti Incoma GfK.

Prioritami nakupujících nezamíchala ani krize. "Mírně meziročně posílily hypermarkety a supermarkety, pozice diskontních prodejen zůstala prakticky shodná jako před rokem a další mírný pokles zaznamenaly menší, zejména širokosortimentní prodejny potravin," řekl Pavel Cabal ze společnosti Incoma GfK.


 

Právě se děje

před 12 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy