Z bojovníků proti komunismu mohou být váleční veteráni

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
3. 11. 2010 19:39
Vláda souhlasí se senátním návrhem, teď ho začne projednávat sněmovna
Premiér na pohřbu Milana Paumera
Premiér na pohřbu Milana Paumera | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda souhlasí, aby ti, kteří bojovali proti komunistickému režimu, získali statut válečných veteránů. Ve středu řekla ANO senátnímu návrhu, který začne projednávat sněmovna. Stanovisko vlády je jen orientační.

"Vláda tento návrh podpořila jednomyslně," zdůraznil premiér Petr Nečas (ODS). "Jde především o morální uznání všech, kteří se postavili komunistickému režimu."

Na uznání lidí, kteří se aktivně postavili minulému režimu, se ostatně koaliční strany dohodli už při vyjednávání o vládě - zmiňuje to jak koaliční smlouva, tak vládní programové prohlášení.

Kdo bude mít nárok?

Senátní návrh udává jako "dobu nesvobody" období mezi 25. únorem 1948 a 17. listopadem 1989.

Jako "účastníka protikomunistického odboje" pak definuje člověka, který se aktivně účastnil protikomunistického odboje "alespoň po dobu 12 měsíců" nebo ten, kdo při tom "zemřel, utrpěl vážnou újmu na zdraví, byl nejméně 3 roky ve vězení nebo vykonal mimořádně záslužný čin".

Zároveň ale nesměl být členem ozbrojených složek, spolupracovníkem StB, pomocníkem Veřejné bezpečnosti ani absolventem politické školy.

Za protikomunistického odbojáře také nemůže být uznán bývalý člen KSČ - s jedinou výjimkou: pokud byl členem komunistické strany pouze v období od 1. ledna 1968 do 1. května 1969.

Petice proti režimu i publikování v zahraničí

"Protikomunistickým odbojem" se rozumí příprava petic, organizování veřejných vystoupení nebo publikační a politická činnost proti režimu ze zahraničí.

Pokud by zákon schválil parlament, mohl by každý, kdo bojoval proti minulému režimu, požádat o osvědčení ministerstvo obrany, že je skutečně odbojářem. Získal by tak postavení válečného veterána.

O ty pečuje přímo ministerstvo obrany - poskytuje např. příspěvek na lázně až 22 tisíc korun ročně nebo na rekreaci doma i v zahraničí zhruba kolem 8 tisíc.

Zákon předložili senátoři za ODS Jiří Liška, Tomáš Grulich a Richard Svoboda. Jeden z nich - Jiří Liška - teď v Jičíně mandát neobhájil.

Jejich návrh teď začne projednávat sněmovna s převahou koaličních poslanců. A poté opět Senát, kde už ale bude mít v tu dobu převahu ČSSD. I kdyby se ale Senát proti zákonu postavil, může ho v tomto případě sněmovna přehlasovat.

 

Právě se děje

Další zprávy