reklama
 
 

Sir Winton chce přijet do Prahy na předávání Řádu bílého lva

28. 6. 2014 20:25
Zachránce stovek židovských dětí Nicholas Winton, jemuž prezident udělí Řád bílého lva, se prý na Prahu a Pražský hrad těší a pokud bude moci, přijede.

Praha - Zachránce stovek židovských dětí Nicholas Winton chce přijet v říjnu do Prahy na předávání Řádu bílého lva. České televizi (ČT) to řekl šéf protokolu Hradu Jindřich Forejt, který se v sobotu s Wintonem setkal v Londýně.

Wintonova dcera Barbara dříve řekla, že neví, zda její 105letý otec bude moci kvůli jeho zdravotnímu stavu do Česka dorazit, uvedla televize.

Forejt předal Wintonovi originál gratulačního dopisu ke 105. narozeninám a dárek od prezidenta Miloše Zemana. Winton podle Forejta řekl, že se "na Prahu a Pražský hrad těší a pokud bude moci, přijede". "To řekla i jeho dcera Barbara, když se se mnou loučila," doplnil hradní protokolář. Řád by měl být Wintonovi předán při příležitosti oslav vzniku samostatného Československa 28. října.

Skromný Brit zorganizoval před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak s dětmi odjel z v květnu 1939. Vlak, který měl odjet z Prahy 1. září 1939 s dalšími 250 dětmi, již nacisté vypravit zakázali. O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí veřejnosti se Winton dostal dokumentem BBC z roku 1988.

Winton byl oceněn řadou britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu.

autor: ČTK | 28. 6. 2014 20:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama