Jak být krásná. Kosmetičky učily deváťačky, jak se líčit s Oriflame. Kluci měli tělocvik

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 27. 7. 2016 10:21
V rámci předmětu Výchova ke zdraví žačky devátých tříd na základní škole v Sázavě absolvovaly besedu o tom, jak pečovat o pleť a jak se správně nalíčit. Ve škole jim to v polovině června vysvětlovaly kosmetičky používající výrobky Oriflame. Podle ředitelky i taková témata do školy patří, stejně jako péče o zuby. Některým rodičům se to ale nelíbí. Podle České školní inspekce záleží na řediteli, co do vzdělávacího plánu zahrne. Propagace značky podle ní ve školách není zakázaná, pokud se nejedná o zdraví škodlivé zboží.
Patří výuka o péči o pleť a líčení do devátých tříd na základní škole? Ilustrační snímek.
Patří výuka o péči o pleť a líčení do devátých tříd na základní škole? Ilustrační snímek. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha/Sázava - Zatímco chlapci z deváté třídy Základní školy Sázava měli dvě hodiny tělocviku, dívky se v polovině června zúčastnily besedy "Jak být krásná", kterou si pro ně připravily kosmetičky ze studia Levandule z Kolína. Kromě péče o pleť se učily i líčit, vše s produkty značky Oriflame, kterou studio používá.

Pod fotkami z této besedy se na webu školy objevila diskuse, která se následně rozšířila i na sociální sítě.

Řešily se v zásadě dvě otázky: Je správné, aby se na školách tímto způsobem prezentovaly výrobky jedné značky? A měly by se dívky z deváté třídy v rámci výuky učit líčit?

Česká školní inspekce uvádí, že podle zákona je vše v pořádku. Na školách je zakázaná reklama a propagace pouze "škodlivých" věcí. Tedy těch, které ohrožují zdraví, psychický nebo morální vývoj mládeže.

Líčení proběhlo v rámci výuky o zdravém životním stylu

"Otázka stojí spíš tak, jestli je líčení v rozporu s cíli a obsahem vzdělávání. V rámci jakého předmětu se celé odehrálo? Je opravdu taková aktivita natolik zajímavá a potřebná, aby se kvůli ní neuskutečnila standardní výuka?" ptá se první náměstek vrchního školního inspektora Ondřej Andrys s tím, že není jednoduché odpovědět.

Podle ředitelky ZŠ Sázava Zdeňky Kotzotové byla beseda součástí předmětu Výchova ke zdraví. "Podle mě to k tomu patří. Tak, jako probíráme s dentistou a se zubním hygienikem péči o zuby a správné čištění zubů, tak probíráme s dívkami jejich problém, který je velmi pálí, a to jsou v tuto chvíli problémy s akné," řekla Aktuálně.cz.

"Hodiny Výchovy k občanství jsou zpravidla na druhém stupni dělené na kluky a holky kvůli Tělesné výchově. Když mají kluci tělocvik, děvčata mají občanku a naopak. Bez toho bychom jen velmi těžko sestavovali rozvrh. Takže v době besedy byli kluci v tělocvičně nebo na hřišti a nejspíš hráli fotbal. A nikdo z nich o besedu zájem neprojevil," upřesnila ještě učitelka z této školy Markéta Čechová.

Ta ještě v diskusi na Facebooku upozornila, že nešlo o přednášku ve stylu "kdo se nelíčí, je loser", ale "pokud se chcete líčit, dělejte to vkusně a přemýšlejte, co vlastně používáte". Prezentace konkrétní firmy ve škole je podle Čechové diskutabilní, ale bere ji jako daň za možnost mít besedu pro všechny zájemce, nikoli jen pro ty, kteří na to mají peníze.

Matka dvou dcer ve věku 12 a 13 let Veronika Kopecká ale považuje takové besedy za zbytečné. "V deváté třídě mi to přijde předčasné. Myslím, že starat se o pleť a líčení se mohou holky naučit doma, ne ve škole," míní Kopecká.

Nic jsme studentkám nenabízeli, hájí se kosmetička

Uspořádat besedu napadlo přímo provozovatelku kosmetického studia Levandule Ilonu Mašínovou. "Oslovila jsem zástupkyni školy, s níž se dlouho znám, a domluvily jsme se. Nebylo to ale poprvé, kdy jsem byla takto prezentovat péči o pleť a líčení na školách," říká Mašínová s tím, že v Kolíně to dělá častěji. Divila se, že ani v dnešní době, kdy jsou informace o správné péči o pleť všude dostupné, to některé dívky neumějí.

Odmítá, že by dělala značce reklamu nebo šla do školy kvůli náboru nových zákaznic. "Dívky si žádné produkty neobjednávaly, ani jsme jim to nenabízely. Pouze o sobě dáváme vědět. Dá se říct, že si tím vychováváme novou klientelu, ale záleží, jak se to podá," říká Mašínová.

Kosmetické poradkyně, které pracují s produkty Oriflame, nemusejí firmě podobné aktivity hlásit. "Obvykle se to dozvídáme až zpětně. Víme, že pár takových besed proběhlo, většinou ale na středních školách. Podle našich informací beseda na Základní škole Sázava nebyla povinná. Kdo se líčit nechtěl, mohl dělat s paní učitelkou něco jiného," uvádí tisková mluvčí Oriflame Lucie Panchartková.

Co s deváťáky na konci roku?

Podle Boba Kartouse ze vzdělávacího portálu EDUin ale takové věci do školy rozhodně nepatří. "Je to elementárně špatně. Líčení nepatří ani do nejširšího pojetí jakéhokoli vzdělávacího programu," míní Kartous s tím, že prezentovat soukromou firmu ve škole je podle něj nepřípustné.

Předsedkyně Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová by ale tak přísná nebyla. „Patří to k životu. Žena má dobře vypadat. Pokud tam někdo vyloženě něco neprodává nebo nenabízí, je to podle mě záležitostí každé jednotlivé školy," míní Stýblová.

Rodiče žákyň ze ZŠ Sázava ale podle kosmetiček ani reakcí na webu školy s besedou problém neměli. "Nic takového jsem nezaznamenala," uvedla ředitelka Kotzotová.

"Škola má samozřejmě jiné úkoly a cíle. Na druhou stranu na konci roku a obzvlášť na konci 9. třídy není úplně jednoduché udržet žáky v pozornosti, takže se dělá ledacos,“ konstatoval Andrys za inspekci.

 

Právě se děje

Další zprávy