Werichova vila je dál bez nájemníka, vše se vrací na začátek

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
Aktualizováno 11. 3. 2014 22:56
Zastupitelé se neshodli na žádném ze tří předložených projektů.
Lidé si prohlížejí expozici před Muzeem Kampa.
Lidé si prohlížejí expozici před Muzeem Kampa. | Foto: Reuters

Praha - Zastupitelé Prahy 1 v úterý večer smetli ze stolu návrh na pronájem Werichovy vily na pražské Kampě. Barokní stavba tak i nadále zůstane bez dlouhodobého nájemníka, který by prostor využíval k pořádání kulturních akcí, výstav nebo přednášek. 

Do výběrového řízení o pronájem Werichovy vily, která léta bez využití chátrá, se se svými projekty přihlásili tři kandidáti: Nadace Jana a Medy Mládkových, Post Bellum a Nadace Charty 77.

Odborná komise přitom zastupitelům doporučila, aby za vítěze zvolili Nadaci Jana a Medy Mládkových. Jako druhý nejlepší projekt ohodnotila komise projekt spolku Post Bellum.

Zastupitelé se ale s doporučením komise neztotožnili a nevybrali vítěze. Proces výběru budoucího nájemníka se tak dostal opět na začátek.

Podle tiskové mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové bude vypracován nový návrh, jak městská část s vilou naloží. "Pro Prahu 1 je nejpřednější, že se vila začne opravovat. S rekonstrukcí by se mělo začít již letos," řekla Blažková.

Vila byla poničena při povodních v roce 2002, od té doby chátrá. Blažková připomněla, že rekonstrukce bude hrazena především z městských peněz a ze státního fondu. Plánované náklady byly stanoveny na 28 milionů korun.

"Rekonstrukce nejspíš nebude dokončena v tomto roce, takže městská část bude mít dostatek času na stanovení nového návrhu a výběr nájemníka," dodala Blažková.

Kdy přesně by se mělo s opravami začít, mluvčí nedokázala zatím říct. "Nejprve musí proběhnout výběrové řízení. V ideálním případě by se s rekonstrukcí mělo začít letos na jaře či v létě," dodala.

Interaktivní expozice

Nadace manželů Mládkových, jejíž projekt odborná komise zastupitelům doporučila, chtěla ve vile zřídit muzeum zasvěcené Osvobozenému divadlu a jeho předním představitelům.

"Především jsme chtěli, aby Werichova vila každý den v roce žila. Kromě dlouhodobých výstav by v ní probíhaly také konference, divadla, festivaly nebo lektorské programy," popsal ve stručnosti projekt ředitel nadace Jan Smetana.

Nadace také počítala s tím, že malá část druhého patra by byla vyhrazena pro archiv Jana a Medy Mládkových, který je dnes ve Washingtonu.

"Jeho součástí jsou knihy o výtvarném umění a důležité archivní dokumenty, které celý život sbírala Meda Mládková, a samozřejmě i ekonomické publikace Jana Mládka," řekl Smetana.

Projekt sdružení Post Bellum chtěl v prostorách vily, v níž 35 let žil známý český herec a divadelník Jan Werich, zřídit Centrum Paměti národa, muzeum zasvěcené moderním dějinám, včetně Osvobozeného divadla a jeho předních představitelů.

Multimediální centrum by mělo moderní československé dějiny veřejnosti zpřístupnit skrze příběhy vyprávěné přímými účastníky a pamětníky významných událostí.

"Zároveň systematicky dokumentujeme také svědectví žijících pamětníků Osvobozeného divadla a znalců tvorby Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Neopomeneme ani jiné slavné obyvatele vily," přiblížil projekt Filip Horký, tiskový mluvčí Post Bellum.

Výběrové řízení provázela i kontroverze okolo uzavření memoranda o vzájemné spolupráci mezi Nadací Jana a Medy Mládkových a Nadací Charty 77, třetího účastníka výběrového řízení, která od odborné komise získala nejméně bodů.  

"Propojili jsme se s nadací, aby každý z nás mohl na Kampu přinést to nejlepší, co máme. V případě Nadace Charty 77 to bude například udělování ceny Václava Havla," řekla na jednání rady Božena Jirků, ředitelka Nadace Charty 77.

14 let bez využití

Jednání o tom, kdo se stane novým nájemníkem Werichovy vily, se vleče několik let.

Již v roce 2008 bylo Prahou 1 rozhodnuto, že v roce 2002 povodněmi poničenou vilu na 40 let získá a na vlastní náklady opraví Nadace Jana a Medy Mládkových. Jednorázové nájemné bylo tehdy stanoveno na 23,8 milionu korun a symbolickou korunu denně.

Smlouva ale byla v roce 2010 vypovězena, protože nové vedení městské části chtělo vilu opravit na vlastní náklady. S nadací manželů Mládkových ale nadále Praha 1 jednala až do loňského září, kdy bylo vypsáno výběrové řízení.  

V barokní stavbě původní koželužny na pražské Kampě bydlelo hned několik známých osobností, například na počátku 19. století Josef Dobrovský, ve třicátých letech 20. století historik umění Zdeněk Wirth a od roku 1948 do 1968 také básník Vladimír Holan. Jan Werich žil na Kampě se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy