reklama
 
 

Wagnerová chce senátní podání k Ústavnímu soudu kvůli imunitě

21. 7. 2013 14:40
Ústavní stížnost kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu by muselo podpořit 17 senátorů

Praha - Senátorka Eliška Wagnerová by chtěla, aby se senátoři obrátili na Ústavní soud s návrhem na zrušení ustanovení trestního řádu, který se týká imunity poslanců a senátorů. Podle Wagnerové je příliš obecný a umožňuje široký výklad.

Wagnerová v neděli v České televizi řekla, že podání bude v horní komoře iniciovat, musí ho ale podpořit 17 senátorů. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová by to uvítala.

"Já bych byla ráda," řekla ministryně k debatě, která vyvstala po diskutovaném verdiktu Nejvyššího soudu k trojici bývalých poslanců ODS a kolem ostře sledované kauzy kolem spolupracovnice bývalého premiéra ODS Petra Nečase Jany Nagyové. Wagnerová uvedla, že současné ustanovení umožňuje příliš široký výklad.

V zákoně stojí, že "z pravomoci orgánů činných v trestním řízení podle tohoto zákona jsou vyňaty osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodního práva". To by se podle Wagnerové mohlo změnit například tak, že by byli vyňati zákonodárci pro své hlasování v plénu parlamentu, výboru, komisích.

Nejvyšší soud v úterý vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení exposlance Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, viněné z korupce spočívající v dohodě o přijetí "trafik" po rezignaci na poslanecký mandát.

Šnajdr a Tluchoř spolu se třetím stíhaným exposlancem Ivanem Fuksou svým odchodem ze Sněmovny umožnili schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase, se kterým kabinet spojil hlasování o důvěře. Verdikt Nejvyššího soudu vyvolal právní zmatek.

autor: ČTK | 21. 7. 2013 14:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama