Vzpoura lidí ze satelitů: Další stovky sousedů nechceme

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
28. 4. 2010 19:25
Jesenice u Prahy má čtyřikrát tolik obyvatel, než v devadesátých letech. A radnice chce stavět dál.
Jeden z nejznámějších novousedlíků, který objevil kouzlo Jesenice, je Tomáš Pitr. Na snímku je jeho jesenické sídlo.
Jeden z nejznámějších novousedlíků, který objevil kouzlo Jesenice, je Tomáš Pitr. Na snímku je jeho jesenické sídlo. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Černé prognózy expertů se naplňují. Hit posledních 15 let, satelitní města, se mnohde proměnily z bydlení snů na bydlení, které v sobě spojuje nevýhody města i vesnice. A lidé toho začínají mít dost.

Příkladem může být středočeská Jesenice. V devadesátých letech ideální místo k žití v přírodě a přitom čtvrthodiny cesty od Prahy.

Od té doby ale lidí ve vesnici přibylo téměř čtyřikrát (z 1500 na 6000) a někteří volají stop dalším plánům na výstavbu. Jádrem sporu je nový územní plán, který obec chystá a který s současné podobě navrhuje zastavět dalších 50 a 60 hektarů půdy.

"Pro další stovky lidí tu není kapacita. Život se tu za posledních 10 let hrozně změnil. Lidi tu chtěli bydlet v přírodě, teď jsou tu paneláky. Místa ve školce a škole nejsou. Cesta do Prahy ráno trvá hodinu a jede se krokem. Silnice jsou ve špatném stavu," popisuje zastupitelka obce a členka sdružení Rozumný rozvoj Sylva Marková.

Zastupitelka Sylva Marková, jedna ze členek sdružení Rozumný rozvoj.
Zastupitelka Sylva Marková, jedna ze členek sdružení Rozumný rozvoj. | Foto: Veronika Lehovcová Suchá

Proti novému územnímu plánu bojuje už bezmála dva roky. Referendum, které by zajistilo, že obec už dál nebude expandovat, ale neprosadila. "Sesbírali jsme už dvakrát okolo tisíce podpisů a nebyli to ti stejní lidé, ale obec obě žádosti o referendum zamítla kvůli formálním chybám," říká Marková s tím, že se chce obrátit na Středočeský kraj a případně i soud.

"Byly tam zásadní nedostatky, za to obec nemůže. Kdyby referendum skutečně chtěli, mohli vše stihnout napravit," oponuje starosta obce Zdeněk Pánek.

Proč se bojíte referenda, znělo na zastupitelstvu

Podle starosty by stop rozšiřování zastavitelného území obce znamenal do budoucna konec jakéhokoli rozvoje. "To je jako kdyby si někdo koupil byt a zavázal se, že už ho nikdy ani nevymaluje. Co když bude potřeba udělat nová silnice, nebo cokoli podobného," myslí si Pánek.

"Nový územní plán sice počítá s dalšími rodinnými domy, ale zase ruší bytové domy, se kterými se teď počítá, takže je to naopak omezení počtu nových obyvatel," říká starosta.

Většina zastupitelů stojí za starostou a slovo referendum je pro ně jako červený hadr pro býka. Ve čtvrtek večer zamítlo zastupitelstvo další návrh na referendum, který Marková podala jako zastupitelka. Desítky lidí, kteří se v Jesenici na zastupitelstvu sešli, to víc než rozezlilo. "Čeho se bojíte? Buďte fér," zaznívalo v sále.

Nový plán změní pole v poklad, ale jen některé

V podobném stylu jako domky v satelitní zástavbě je postavené i obecní společenské centrum.
V podobném stylu jako domky v satelitní zástavbě je postavené i obecní společenské centrum. | Foto: Veronika Lehovcová Suchá

"Je tu spousta nezastavěných ploch a v Rozkoši u Průhonic, kde bydlím, jsou v plánu další desítky domů, nevím, jak to silnička, která tam je, pojme. Teď se tam všichni domluvíme, mohou si tam hrát i děti, jezdit na kolech," řekl vedení obce Karel Hořejšovský.

Zastupitel Luděk Pavel měl pro protestující občany pragmatickou odpověď. "Nový územní plán vždycky někoho poškodí. Někdo má pole na správném místě a vydělá, někdo naopak," řekl a ze sálu sklidil vlnu nesouhlasných výkřiků.

Atmosféra v obci je kvůli novému plánu rozvoje hodně vypjatá. Lidé kolem Sylvy Markové dostávají výhružné SMS a jednomu z nich někdo v noci na pondělí polil fasádu domu krví. "Už jsme se obrátili na policii. Vyšetřuje to kriminálka," řekla k tomu zastupitelka Marková, která sama v mobilu našla stručnou výhružku: "Nakaženej feťák, vostrá jehla."

 

Právě se děje

před 18 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy