Střední Čechy vydělaly na pozici satelitu. Mládnou

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
21. 1. 2010 19:00
Porodnost se ve Středních Čechách zvýšila skoro o "půl" dítěte
Satelitní města - prokletí i výhra středních Čech.
Satelitní města - prokletí i výhra středních Čech. | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Nelichotivý přídomek "satelit Prahy" přinesl středním Čechám v číslech statistiků jeden výrazný klad - žádná jiná oblast v Česku nezažila takový babyboom.

Průměrně loni na jednu Středočešku připadalo 1,6 dítěte, zatímco v roce 2001 to bylo jen 1,16 dítěte.

"Středočeský kraj byl tehdy na konci žebříčku krajů v plodnosti, do loňska tam plodnost rostla nejintenzivněji z celé republiky," říká Michaela Němečková z Českého statistického úřadu, autorka studie Projekce obyvatelstva v krajích a oblastech ČR do roku 2065.

A důvody?

"Porodnost rostla ve všech krajích. U středních Čech byl růst tak výrazný díky silné migraci z hlavního města. Ve středních Čechách se usazují mladí lidé, kteří chtějí založit rodinu případně svou stávající rodinu rozšířit," říká Michaela Němečková z Českého statistického úřadu.

Ředitelka školky: Zápisu se děsím

Vyšší porodnost se už odrazila i ve skladbě obyvatel. Ve středních Čechách je nejvíce dětí od 0 do 14 let hned po Ústeckém kraji. Podle údajů Českého statistického úřadu tvoří téměř 15 procent obyvatel v kraji okolo Prahy.

Není to ale bez problémů. Celá oblast okolo hlavního města hlásí zoufalý nedostatek míst v mateřských školkách.

"Máme obrovský převis, stejně jako všechny školky v okolí. Odmítáme asi polovinu dětí, které k nám přijdou. Může se stát, že se letos na třináct volných míst přihlásí i třicet dětí," popisuje zkušenost ředitelka mateřské školky ve středočeské Líbeznici Martina Podlipná.

"Zápisu se už teď děsím. Maminky jsou v zoufalé situaci, potřebují jít do práce kvůli hypotékám. Soukromá školka není řešení. To co by maminka vydělala, by tam rovnou odevzdala," dodává ředitelka.

Líbeznice se snaží situaci řešit. Školku čeká rekonstrukce, která přinese alespoň další tři místa navíc. Pokud obec dosáhne na dotaci z Evropské unie, postaví naproti stávající školce mobilní buňku, kam by mohlo chodit dalších 25 dětí.

V počtu přistěhovalců střední Čechy vládnou

Lidí ve středních Čechách stále přibývá. V počtu přistěhovalých podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu překonaly loni i Prahu. Jen za první tři čtvrtletí se do Středočeského kraje přistěhovalo na 11 400 lidí.

Odborníci upozorňují, že ani hlavní město ani samosprávy středních Čech na velkou demografickou změnu nezareagovaly a lidé možná naberou opačný směr a začnou se vracet do Prahy.

"Dojíždění je jeden z největších problémů. Silnice jsou stále přetíženější. Ti nejbohatší se už do Prahy často vrátili, bydlet v satelitu není tak prestižní, jako to bylo dřív," říká geolog a autor studie o suburbanizaci pro Středočeský kraj Václav Cílek.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy