Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zjistil, že pojišťovna porušila zákon o veřejných zakázkách a znemožnila konkureční boj V rozporu se zákonem byl podle úřadu výběr společnosti IZIP, které pojišťovna za projekt platí.
Podle šéfa úřadu Martina Peciny se VZP při jejím zadávání neřídila zákonem. "Zcela tak vyloučila soutěž o zakázku, když znemožnila potenciálním dodavatelům, aby se výběrového řízení zúčastnili a mohli případně nabídnout zadavateli výhodnější podmínky než IZIP," řekl dnes novinářům Pecina.
Bez soutěže
A i když úřad označil počínání VZP za jedno z nejvážnějších, které u zadávání veřejných zakázek zjistil, pokuta není v maximální výši. Ve správním řízení posuzoval celkem sedm smluv, celková pokuta přitom mohla dosáhnout více jak dvaceti sedmi milionů korun.
Pojišťovna se může proti pokutě odvolat. Bývalá ředitelka VZP Jiřína Musílková i zástupci společnosti IZIP tvrdí, že jejich postup byl v pořádku a neexistoval žádný jiný projekt.
VZP za internetové knížky utratila zatím asi 300 milionů korun. Na projekt ale nevypsala výběrové řízení a podepsala smlouvu se společností IZIP.
Rath: Předražený projekt
Podněty k šetření dostal úřad začátkem března od ministerstva zdravotnictví a od poslanecké vyšetřovací komise, která zkoumá hospodaření VZP.
Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha projekt internetových zdravotních knížek dokládá napojení VZP na Občanskou demokratickou stranu. Na projektu IZIP se totiž podíleli europoslanci ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch.
Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) proto po dnešním výroku ÚOHS vyzval oba europoslance, aby vyvodili z celé věci osobní odpovědnost a složili své mandáty. "Nepovažuji za vhodné, aby v okamžiku, kdy je konstatováno protizákonné jednání v případě internetových zdravotních knížek, nadále setrvávali v takto exponované veřejné funkci," píše ve své reakci Paroubek.
Podle ministerstva zdravotnictví je projekt elektronické zdravotní knížky desetkrát předražený. Ministerstvo tvrdí, že reálné náklady na dosud poskytnuté práce jsou výrazně nižší, než bylo vyúčtováno, tedy nikoli 350, ale přibližně 20 až 30 milionů korun.
Klamání komise
Společnost IZIP vyzvala sněmovní vyšetřovací komisi, která šetří hospodaření VZP, aby prověřila posudek ministerstva zdravotnictví na projekt internetových zdravotních knížek. Podle vedení firmy je materiál lživý a úřad ministra Davida Ratha se jím snaží poslance ovlivnit.
Podle výkonného ředitele firmy Tomáše Mládka ministerstvo svým materiálem členy komise oklamalo. Věří, že firmě dají za pravdu a podniknou právní kroky. "Pokud tak komise neučiní, budeme nuceni - protože víme, že se tady děje něco špatného - přistoupit k právním krokům," řekl. Dodal, že firma by se proti "poškozování společnosti" bránila u soudu.
Bývalá ředitelka VZP Jiřina Musílková se při výslechu u vyšetřovací komise hájila tím, že výběrové řízení nevypsala, protože kromě IZIP nebyla žádná jiná společnost schopna podobný projekt nabídnout.
Parlamentní komisi se ale přihlásil Jaroslav Liška, který založil společnost E-Health a na základě zahraničních zkušeností připravil elektronickou zdravotní kartu pro použití v podmínkách českého zdravotnictví. V roce 2001 svůj projekt prezentoval vedení VZP. Seznámil s ním i Ministerstvo zdravotnictví a Českou lékařskou komoru.
Vysoká pokuta
Elektronické zdravotní knížky využívalo v polovině března skoro 890 000 pacientů a téměř 8000 lékařů. Se systémem podle autorů pracovalo asi 40 nemocnic. V internetových knížkách mají lidé zapsány obtíže, diagnózy, vyšetření i užívané léky. Přístup k údajům mají jen lékaři, kterým to pacient dovolí.
Pokuta ve výši osm set tisíc korun je druhá nejvyšší nepravomocná sankce, kterou antimonopolní úřad udělil. Vyšší pokutu, jeden milion korun, dostal pouze dopravní podnik ve Zlíně. Po odvolání ale nakonec úřad pokutu snížil na polovinu.
Úřad také uložil pokutu ve výši 750 tisíc magistrátu v Hradci Králové za výběrové řízení na svoz a likvidaci odpadu. Magistrát podal proti rozhodnutí rozklad.
Zatím nejvyšší pravomocnou pokutu tak zaplatilo Ředitelství silnic a dálnic ČR za zakázku na dálnici D8, a to ve výši 630 tisíc korun.