VZP navrhla Protonovému centru smlouvu o léčbě pacientů

Domácí Domácí
17. 10. 2013 12:09
Chce tak s léčebným centrem urovnat dosavadní soudní spory.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhodla nabídnout smlouvu Protonovému centru v Praze. Pokud dojde k dohodě, stane se po Vojenské zdravotní pojišťovně druhou společností, se kterou bude Protonové centrum spolupracovat.

Smlouva počítá s tím, že by VZP posílala své klienty, jimž odborníci indikují jako nezbytně potřebnou protonovou terapii, do pražského centra.

"Za ozařování dospělých pacientů by pojišťovna centru platila paušálně 505 907 korun. Za ozařování dětí by výše platby činila 734 567 korun," uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Ceny podle VZP odpovídají evropským standardům.

Podle odhadů by se jednalo o zhruba 150 pacientů ročně, což by znamenalo, že pojišťovna uhradí za léčbu pacientů téměř jednu miliardu ročně.

Tato částka je tedy přibližně stejná jako ve smlouvě z roku 2006, přestože počet pacientů měl být mnohonásobně vyšší. Původní smlouva, kterou za pojišťovnu tehdy uzavřel nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka, obsahovala závazek, že bude VZP do protonového centra ročně posílat 1 600 pacientů po dobu 15 let.

VZP ale tuto smlouvu považovala za nevýhodnou a prostřednitcvím žaloby, jíž podala k Ovodnímu soudu pro Prahu 6, se dožadovala jejího zneplatnění.

VZP se návrhem nové smlouvy ale rozhodla táhlé soudní spory s Proton Therapy Center ukončit. To na ni podalo žalobu, ve které tvrdí, že mu pojišťovna způsobila škodu tím, že s firmou nepodepsala smlouvu. Proton Therapy Center požaduje jako odškodné částku 93,7 milionů korun.

Pojišťovna chce svojí žalobu stáhnout a na oplátku požaduje i stažení žalob, které podalo protonové centrum. Původní smlouvu nadále nepovažuje za platnou.

Všeobecná zdravotní pojišťovna je největší pojišťovnou u nás. Eviduje přibližně 60 % všech pojištěnců v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy