Výzkum: Kdo je typický nevolič? Bez maturity a bez vyznání

Kateřina Surmanová, Tomáš Kunc
4. 6. 2015 17:55
Průzkum se zaměřil na občanskou angažovanost v České republice. A ukázal, že nadpoloviční většina společnosti nemá valný zájem o veřejné záležitosti či aktivní pomoc druhým.

Praha - Česko se rozpadá na dva světy. 55 procent země tvoří pasivní většina, o které moc nevíme, co by si přála. Proto nejsou její zájmy a potřeby ve společnosti příliš zastoupeny.

Vyplývá to z výzkumu, který tvoří první podrobnou mapu občanské angažovanosti v České republice. Stojí za ním Centrum pro občanské vzdělávání, nadace Konrad Adenauer Stiftung a agentura TNS Aisa. 

Podívejte se na vybrané výsledky výzkumu v grafice.  

Kdo je nejčastější nevolič

  • člověk bez maturity a bez vyznání, který se nezajímá o politiku a nevěří institucím
  • nevěří ani sám sobě a tomu, že by mohl věci kolem sebe ovlivnit.
  • pracuje za nízkou až minimální mzdu, v práci tráví hodně času, mimo ni nejčastěji sleduje televizi.
  • nečte noviny – pokud ano, zajímá ho černá kronika.
  • pije málo alkoholu a necítí sounáležitost s městem nebo republikou.
  • nerozhoduje pohlaví, věk ani to, kde člověk žije.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy