Výzkum: Kdo je typický nevolič? Bez maturity a bez vyznání

Kateřina Surmanová, Tomáš Kunc
4. 6. 2015 17:55
Průzkum se zaměřil na občanskou angažovanost v České republice. A ukázal, že nadpoloviční většina společnosti nemá valný zájem o veřejné záležitosti či aktivní pomoc druhým.

Praha - Česko se rozpadá na dva světy. 55 procent země tvoří pasivní většina, o které moc nevíme, co by si přála. Proto nejsou její zájmy a potřeby ve společnosti příliš zastoupeny.

Vyplývá to z výzkumu, který tvoří první podrobnou mapu občanské angažovanosti v České republice. Stojí za ním Centrum pro občanské vzdělávání, nadace Konrad Adenauer Stiftung a agentura TNS Aisa. 

Podívejte se na vybrané výsledky výzkumu v grafice.  

Kdo je nejčastější nevolič

  • člověk bez maturity a bez vyznání, který se nezajímá o politiku a nevěří institucím
  • nevěří ani sám sobě a tomu, že by mohl věci kolem sebe ovlivnit.
  • pracuje za nízkou až minimální mzdu, v práci tráví hodně času, mimo ni nejčastěji sleduje televizi.
  • nečte noviny – pokud ano, zajímá ho černá kronika.
  • pije málo alkoholu a necítí sounáležitost s městem nebo republikou.
  • nerozhoduje pohlaví, věk ani to, kde člověk žije.
 

Právě se děje

před 8 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 32 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy