Výstavě Expo v Japonsku hrozí blamáž. Česko nestihne postavit pavilon, varuje Černín

Jan Horák Jan Horák
8. 1. 2024 5:30
Komplikace na straně japonských organizátorů Světové výstavy Expo 2025 podle zjištění Aktuálně.cz způsobily skluz, jenž ohrožuje včasnou výstavbu českého pavilonu. Vyplývá to z interní zprávy ministerstva zahraničí, kterou má redakce k dispozici. Nejhorší scénář počítá s variantou, že se objekt stihne vybudovat teprve měsíc před ukončením výstavy. Prestižní akce přitom trvá půl roku.

Loni na konci dubna Česko v Ósace představilo návrh pavilonu, v němž se chce prezentovat na Světové výstavě Expo 2025. Akce se uskuteční ve zmíněném japonském městě. Prezentaci zhlédla i princezna Takamado Hisako, která je členkou japonské císařské rodiny. Její zesnulý muž byl bratrancem předposledního císaře Akihita.

Princezna vyjádřila českému projektu obdiv. Prohlašuje se za milovnici českého křišťálu i díla Alfonse Muchy a na návštěvu pavilonu se podle svých slov velmi těší. Expo konané jednou za pět let se považuje za největší společenskou, obchodní a uměleckou událost na světě, kde se státy navzájem inspirují svými inovacemi napříč obory.

Podle zjištění Aktuálně.cz je však mezinárodně oceňovaný projekt českého pavilonu s názvem Talent a kreativita pro život v ohrožení. Existuje reálná varianta, že do začátku výstavy nebude hotový. Důvodem je nepřipravenost japonských úřadů na povolovací proces staveb, situaci komplikuje i jejich nedostatečná komunikace s organizátory akce.

"Když k tomu připočteme dobu pro rozhodování japonského stavebního úřadu, dostává se realizace pavilonu do významného zpoždění. Bez dokončení příslušného povolovacího procesu nelze započít s dalšími činnostmi, a tak narůstající zpoždění začíná být kritické," konstatuje zpráva ministerstva zahraničí, kterou redakce získala.

Pomalé japonské úřady

Česko přitom od první chvíle naplňovalo harmonogram hladce. Loni 2. října obdrželo jako vůbec první účastnická země od stavebního úřadu v Ósace povolení pro umístění dočasné stavby. Následně se však ukázalo, že tamější administrativa není připravena zjednodušit schvalovací proces samotného průběhu výstavby.

Úřad v Ósace trvá na statických testech projektu, které organizátoři Expa neavizovali. Naopak přislíbili zjednodušení úředního postupu. Testy by v důsledku mohly způsobit až půlroční zpoždění. Na jejich provedení je přitom vázána soutěž na výběr dodavatele stavby, výroba jednotlivých prvků pavilonu a jejich převoz do Japonska.

"Reálně by tak stavební práce v Japonsku začaly na začátku roku 2025. Vzhledem k jedinečnosti konstrukce a designu českého pavilonu lze očekávat dokončení v červenci 2025, kolaudace by nastala až v září. Toto je však termín, který je již zcela za horizontem," varuje zpráva resortu, kterou se v prosinci zabývala vláda. Expo přitom začíná 13. dubna.

Boj za otevřenou soutěž na dodavatele

V citovaném materiálu se jako řešení důrazně navrhuje, že se dodavatel stavby místo otevřeného výběrového řízení zvolí napřímo. Časová úspora takového postupu by vyrovnala podstatnou část skluzu. Ostatně v dokumentu se uvádí, že "standardní zadávací proces se v aktuálních podmínkách jeví jako zcela nereálný":

Oficiálně však Černínský palác zastává pozici, že se vybrat zhotovitele bez soutěže nechystá. Chce být transparentní. "Stále bojujeme za to, aby zadání zakázky proběhlo v otevřeném řízení. Průběžně komunikujeme náš záměr tak, aby potenciální dodavatelé byli dostatečně připraveni," řekl Aktuálně.cz generální komisař české účasti na Expu Ondřej Soška.

Generální komisař české účasti na EXPO Ondřej Soška a ministr zahraničí Jan Lipavský.
Generální komisař české účasti na EXPO Ondřej Soška a ministr zahraničí Jan Lipavský. | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí

Vyhlášení soutěže se plánovalo už na 15. prosince loňského roku, nyní se s jejím zahájením počítá na konec tohoto měsíce. Komisař Soška nicméně variantu přímého výběru stavitele pavilonu nevyloučil. V této souvislosti uvedl, že volba stavitele je živým procesem, který se vyvíjí.  

"Expo bude mimo jiné skvělou příležitostí pro prezentaci Česka, našich firem, krajů, měst i kultury. Bude se jednat o největší akci této dekády a počítáme s tím, že pomůže českým exportérům, ekonomice, diplomacii, turismu a v konečném důsledku i českým občanům," uvedl pro Aktuálně.cz ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Češi odmítli nabídku nouzového řešení

Problematická organizace Expa se netýká jen Česka, ale vnímají ji prakticky všechny účastnické státy. Estonsko a Mexiko na ni reagovaly extrémním způsobem a svou účast na akci odvolaly. K jejich rozhodnutí nicméně přispěla také neklidná situace na domácí politické scéně.

Některé země přistoupily na nabídku japonských organizátorů, vzdaly projekt národního pavilonu a nechají si od nich vybudovat unifikovaný a prefabrikovaný objekt. Ostatně tuto možnost kvůli zmíněným komplikacím v přípravách už v září nabídl Česku tehdejší ministr pro Expo Naoka Okada. Černínský palác ale odmítl.

"Rádi bychom naši zemi prezentovali co nejlépe a v souladu s vládou schválenou koncepcí Talent a kreativita pro život, i když přípravný proces české účasti je poněkud složitější. Varianta (unifikovaného - pozn. red.) pavilonu typu X pro nás tudíž nepředstavuje vhodné řešení," sdělil Aktuálně.cz komisař Soška, kterého na návrh resortu zahraničí jmenovala vláda loni v srpnu.

Na chaotické přípravy Expa reaguje i japonská politická scéna. Poslanec parlamentu za vládní Liberální demokratickou stranu Hajime Funada už v srpnu navrhoval, aby se Japonsko vzdalo organizace. "Nechme si tu možnost pro případ, že by bylo jasné, že výstava bude muset být zahájena s nedokončenými pavilony," sdělil. Premiér Fumio Kišida tuto variantu odmítl.

 

Právě se děje

Další zprávy