Výročí státu: Do ulic vyšli politici, vojáci i občané

Michal Žák Pavel Baroch, Michal Žák
28. 10. 2008 15:42
Země si připomíná devadesát let od vzniku Československa
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Politici pokládají věnce a udělují vyznamenání, občané navštěvují jindy zavřený parlament a vládu, vojáci se v centru Prahy chystají na obří přehlídku.

Lidé po celé zemi si připomínají 90. výročí vzniku samostatného Československa.

Už od devíti hodin ráno mohou například navštívit sídla obou komor parlamentu a vlády, která jsou jinak pro veřejnost uzavřená. Zájem je jako obvykle obrovský, na Malou Stranu přišly tisíce zájemců.

"Reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla poslanecké sněmovny budou přístupny do šestnácté hodiny," uvedlo vedení sněmovny. Stejně jsou otevřena i další "zakázaná" místa - například vládní zahrada, kde se oficiálně přijímají státní návštěvy, se letos zpřístupnila veřejnosti naposledy.

Foto: Aktuálně.cz

Věnce pro legionáře

Slaví i premiér Mirek Topolánek. Ten utajeně odcestoval do Afghánistánu, kde vojákům z českého a amerického kontingentu udělil pamětní medaile Karla Kramáře

Prezident Václav Klaus dopoledne společně s ministryní obrany Vlastou Parkanovou a dalšími politiky položil věnce u památníku legionářů na náměstí Pod Emauzy v Praze.

Parkanová už v pondělí udělila téměř třem desítkám významných osobností nová resortní vyznamenání. Ceremoniál se neobešel bez skandálu. Vyznamenání odmítla převzít Zdena Mašínová, sestra Ctirada a Josefa Mašínových. Vadí jí, že ocenění dostala i předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.

V Pantheonu Národního muzea na Václavském náměstí začalo v jedenáct dopoledne slavnostní shromáždění k 90. výročí vzniku Československa. Na úvod zazněly hymny Česka i Slovenska, států, které se po více než sedmdesátileté společné historii rozdělily na dva samostatné celky.

Klaus navíc dopoledne povýšil nové generály Armády ČR a Policie ČR. "Prezident republiky jmenoval do hodnosti generálmajora brigádního generála Ing. Josefa Bečváře, zástupce náčelníka Generálního štábu - náčelníka štábu. Do hodnosti brigádního generála prezident republiky jmenoval plukovníka gšt. Ing. Aleše Opatu, ředitele sekce rozvoje druhů sil - operační sekce Ministerstva obrany, plukovníka gšt. Ing. Miroslava Žižku, zástupce velitele společných sil - velitele pozemních sil, a plukovníka Mgr. Oldřicha Martinů, policejního prezidenta ČR," stojí v prohlášení Hradu.

Přehlídka omezila dopravu

Hodinu po poledni začala na Evropské třídě obří vojenská přehlídka. Zúčastnilo se jí téměř 1700 vojáků, policistů a zdravotníků. Jen armáda vyčíslila náklady na patnáct milionů korun.

Přehlídku zahájil prezident Václav Klaus, který připomněl, že armáda a záchranáři jsou připraveni chránit majetek i životy obyvatel České republiky. "Je na místě připomenout si životy tisíců legionářů, kteří obětovali svůj život pro vznik samostatného Československa," řekl.

Kromě tanků a obrněnců dorazily do metropole i vrtulníky a také stíhačky Jas-39 Gripen. Celkem se představilo na 180 strojů. Podobná akce se v Praze konala naposledy v roce 1985. Armáda ale od samotného počátku upozorňovala, že přehlídka bude mnohem skromnější a chce odkazovat na tradici první republiky.

"Nebude to demonstrace síly jako v minulém režimu, kdy na Letenskou pláň vyjelo třeba sto tanků. Chceme představit jednotlivé složky naší armády. Nově se přehlídky zúčastní i složky Integrovaného záchranného systému," poukazuje na rozdíly vojenský historik Michal Burian.

Start gripenů a vrtulníků byl do poslední chvíle nejasný, nízkému přeletu totiž vadilo nevlídné počasí. Nad Prahou se vznášejí dešťové mraky. Nakonec vylétly tři gripeny, nikdo je ale v nízkých mracích pořádně neviděl.

Obří přehlídka už od pondělí omezovala dopravu na Evropské třídě a také v přilehlých ulicích.

Večer na Hradě udělí prezident Václav Klaus vyznamenání významným osobnostem.

 

Právě se děje

Další zprávy