Vypráno, zn. Dočista: KPMG platilo pokutu za špinavé prádlo

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 5. 2014 10:50
Za zmanipulovanou zakázku muselo ministerstvo vnitra zaplatit půlmilionovou pokutu. Polovinu z ní nyní vymohlo od auditorské firmy KPMG, která mu vítěznou firmu vybrala.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Článek vyšel v pondělním vydání sesterského deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Nečekaný epilog měla v uplynulých dnech šest let stará zakázka na praní špinavého prádla pro ministerstvo vnitra, kterou získala firma Dočista, ovládaná blízkým známým tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera Tomášem Paclíkem (ten mimochodem ovládá i loňského fotbalového mistra Viktorii Plzeň).

Resort za ni totiž předloni dostal půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). A to kvůli tomu, že na zakázku za třicet milionů ročně nevypsal výběrové řízení. Nyní polovinu z uvedené pokuty vymohl od auditorské firmy KPMG, která mu vítěznou firmu Dočista vybrala.

Na zakázku, kterou resort zadal prostřednictvím své příspěvkové organizace Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra (ZSMV), se zaměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na jaře 2011 poté, co na celou kauzu upozornily Hospodářské noviny.

"Provedené výběrové řízení neproběhlo v režimu zákona o veřejných zakázkách. Zadavatel si přitom musel být vědom skutečnosti, že částky vydávané každoročně na praní a čištění prádla výrazně přesahují limit pro nadlimitní veřejnou zakázku," uvedl úřad v odůvodnění pokuty.

Chybu nepřipouštíme, ale soudit se nechceme

Vymáhat uhrazení pokuty po KPMG přitom začal resort až poté, co mu pohrozilo žalobou sdružení Oživení. To se dlouhodobě zajímá, zda státní úřady a obce vymáhají způsobenou škodu od skutečných viníků. A upozornil vedení ZSMV na to, že pokud nezačne uhrazení pokuty včas vymáhat po konkrétních vinících, může být případ promlčen a samo bude zodpovědné za způsobenou škodu.

"Může být naplněna i skutková podstata trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku," upozornil předseda Oživení Martin Kameník.

ZSMV poté poslalo firmě KPMG předžalobní výzvu k zaplacení půl milionu korun. A KPMG vzápětí odpověděla, že se soudit nechce, a navrhla vyrovnání, při němž zaplatí polovinu, tedy 250 tisíc korun.

Firma přitom tvrdí, že nepochybila. "Dohoda o vyrovnání jasně uvádí, že KPMG ČR nepřipouští, že by postupovala špatně," říká mluvčí firmy Kateřina Konečná. "Pokud máme možnost se vyhnout obchodnímu sporu dohodou s druhou stranou, tak naší preferencí je uzavřít dohodu," dodává.

Po soutěži perou za polovinu

Paclíkova firma přitom zakázku dostala doslova na zlatém podnosu: Zařízení služeb si původně pralo prádlo samo v areálu prádelen v Kolíně, který mu patří. Jenže v roce 2008 se rozhodlo areálu zbavit – a pronajalo jej firmě Dočista s dohodou, že jí areál poté prodá. A k tomu jí se slevou prodalo veškeré vybavení, převedlo zaměstnance a ještě bez soutěže podepsalo tříletou zakázku na praní prádla.

A tím, že šlo vlastně o prodej areálu, a ne zakázku na praní prádla, resort tehdy obhajoval to, proč soutěž na praní prádla nevypsal – pouze vypsal poptávkové řízení na prodej areálu. K tomu přitom nakonec nedošlo: Celou transakci jako nevýhodnou zastavilo ministerstvo financí.

To, že zakázka za zhruba 30 milionů ročně byla předražená, se potvrdilo poté, co s firmou Dočista podnik rozvázal smlouvu a cena za vyprání kilogramu prádla klesla ze 44 na 25 korun.

Rozkrádáš? Povýšíš

To přitom nebyla jediná sporná zakázka na ZSMV, kde se v minulosti rozkrádalo ve velkém.

Například tehdejší ředitel autoprovozu Karel Kadeřábek byl dokonce před šesti lety pravomocně odsouzen, že pod cenou rozprodával auta resortu. Místo vyhazovu jej však čekalo pouze přesunutí na jiný „lukrativní post“. Stal se ředitelem hotelů. Mezi těmi, komu auta pod cenou prodával, totiž byli především jeho nadřízení a kolegové.

Další z vedoucích pracovníků – šéf obchodního oddělení Ladislav Renč – zase místo práce pro resort přímo ve své kanceláři a na náklady státu provozoval se svými podřízenými soukromou živnost – přípravu veřejných zakázek především pro státní instituce.

Na některé sporné zakázky v úřadě upozornil tehdejší vedoucí právního oddělení ZSMV Ondřej Závodský. Jenže místo nápravy jej jeho nadřízení sesadili z funkce. Do té jej znovu vrátilo nové vedení podniku.

Sám Závodský poté dostal ocenění a stotisícovou odměnu Nadačního fondu proti korupci a letos v lednu si jej ministr financí Andrej Babiš vybral za svého náměstka pro oblast správy státního majetku.

Bývalý ředitel Zařízení služeb Milan Kocík a jeho zástupce Milan Peška se následně museli zpovídat před soudem; za zmanipulované a předražené zakázky si pak odnesli podmíněný trest odnětí svobody a museli uhradit škodu až do výše čtyřapůlnásobku svého platu.

 

Právě se děje

Další zprávy