Výpověď podalo 3554 lékařů, budějovičtí ji stáhli

Domácí Domácí
21. 12. 2010 12:21
Odchod by se dotknul 78 nemocnic po celém Česku
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Z desítek nemocnic po celé republice hodlá zatím odejít 3554 lékařů.

Oznámili to organizátoři akce "Děkujeme, odcházíme", jejichž kampaň skončila v pátek v pražské Všeobecné fakultní nemocnici.

Podle lékařských odborů se odchody dotknou 78 ze zhruba 200 nemocnic.

Nejsložitější situace je zřejmě na Vysočině, kde podalo výpověď 80 procent lékařů. Celkem největší je počet výpovědí v Moravskoslezském kraji - 578.

V pondělí se také poprvé rozhodli někteří lékaři své výpovědi stáhnout. Jedná se o dvaadvacet podpisů z nemocnice v Českých Budějovicích. K výzvě se zde připojilo jen necelých pět procent doktorů.

"Soudný člověk musí být rád, jakou práci dělá, pokud nemá jistotu, že výpověď dá na oddělení 80, 100 procent lidí, tak ji prostě nedá," řekl ČTK šéf tamních odborů Martin Kloub.  

Množství výpovědí podle lékařských odborářů ještě není definitivní. V Česku pracuje zhruba 16 tisíc lékařů.

"Diskuze stále probíhají, mnoho nemocničních zaměstnanců o odchodu nadále uvažuje. Navíc například z pražské Bulovky či Motola výpovědi ještě nedorazily. Proto věřím, že budeme atakovat hranici čtyř tisíc," řekl na pondělní tiskové konferenci Jiří Hrabovský z iniciativy „Děkujeme, odcházíme".

"Při dvouměsíční výpovědní lhůtě nepřijdou lékaři 1. března do práce. Hrozí, že se budou uzavírat některá oddělení, možná i celé nemocnice, a péče se omezí na akutní," varuje předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel, který spolu se svou manželkou a synem již také výpověď podal.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger již dříve připustil, že když z nemocnic masově odejdou chirurgové či anesteziologové a nebude se operovat, vláda bude muset dát lékařům peníze z rezerv na krizové situace.

"Pokud by odešli všichni chirurgové nebo anesteziologové, situace by byla na úrovni těžké katastrofy. Vláda pak bude muset aktivizovat havarijní zdroje a řešit to jako třeba povodeň v severních Čechách," prohlásil.

Žádný zvýšený zájem českých lékařů o možnost působení v cizině se zatím v některých zemích Evropské unie neprojevuje.

Nárůst žádostí nezaregistrovaly příslušné úřady v Německu, Rakousku ani ve Velké Británii, kam by zejména mohli někteří zdravotníci směřovat.

"Dotazy od českých lékařů a lékařek máme pořád. Důvodem je prostě blízkost a sousedství obou zemí. Nemyslím si ale, že by jich teď bylo nějak víc než jindy," řekla ČTK Nathalie Holzerová z mezinárodní kanceláře Rakouské lékařské komory, která poskytuje rady a pomoc doktorům z EU i jiných zemí.

Ministr Heger nedávno prohlásil, že očekává odchod maximálně 700 z nich.

"Jestli jich odejde z těch 4000 maximálně 700, 800 lékařů, tak to pro mě bude velké překvapení," konstatoval ministr. Očekává prý, že většina lékařů bude nakonec "rozumných" a neodejde.

Dvouměsíční kampaň ve všech krajích

Nábor nemocničních lékařů pro hromadnou výpověď v akci lékařských odborů "Děkujeme, odcházíme", skončil páteční návštěvou Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Odboráři tak završili dvouměsíční kampaň, v níž navštívili všechny kraje.

"Musím říci, že jsem velmi mile překvapen zapojením Prahy. Zdá se, že podpora bude vysoká, například na Bulovce měli na setkání ve čtvrtek už přes 160 podepsaných výpovědí," řekl předseda LOK-SČL Martin Engel.

Podle něj zájem pražských lékařů potvrdil, že odbory zvolily správnou strategii, když si nechaly Prahu až na závěr kampaně, při níž černobílá sanitka s doktorem Exodem projela celou republiku.

 

Právě se děje

Další zprávy