Vypadalo to jako narážky na barvu pleti, ale byl to vtip, omlouvá se politik ODS za "Cikánku Meghan"

bn bn
22. 5. 2018 14:14
"Když si následník bere Cikánku," komentoval královskou svatbu člen oblastní rady ODS a ředitel zoologické zahrady ve středočeských Chlebech René Franěk.
René Franěk.
René Franěk. | Foto: ČTK

Praha - Člen ODS René Franěk se na Facebooku omluvil za svůj rasistický výrok o Meghan Markleové, která se po sobotní svatbě s princem Harrym stala vévodkyní ze Sussexu.

"Omlouvám se za nemístný výrok, který jsem zveřejnil na Facebooku a který vyznívá jako nevhodná narážka na barvu pleti. Byl to nepovedený pokus o vtip," lituje na facebookových stránkách Regionálního sdružení ODS Středočeského kraje Franěk.

Člen oblastní rady ODS a ředitel zoologické zahrady ve středočeských Chlebech Franěk se stal terčem kritiky poté, co na Facebooku komentoval, proč na sobotní královskou svatbu nebyl pozván prezident Miloš Zeman. "Když si následník bere Cikánku, co by tam dělal?" napsal.

Franěk také v komentáři pod jedním ze svých příspěvků sdílel fotografii britské královny Alžběty ze svatby a komentoval ji slovy: "Koukněte, jak se Bětka na svatbě tváří, je mi jí lidsky líto."

Šéf ODS Petr Fiala Fraňka vyzval k omluvě už v pondělí. "Názory pana Fraňka jsou nechutné, nepřijatelné. Předpokládám, že omluva už zazněla, ještě jsem ji ale nečetl," zdůraznil pak Fiala v úterý na tiskové konferenci.

Fraňka kritizoval i předseda krajské organizace Jan Skopeček či předseda nymburského oblastního sdružení, pod které Franěk spadá, a zastupitel města Lysá nad Labem Hynek Fajmon

Matka Meghan Markleové je Afroameričanka. Otec nevěsty má nizozemské kořeny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy