Sexismus, rasismus a poznámka o gynekologovi. Německá televize sklízí kritiku za královskou svatbu

Martin Novák Martin Novák
21. 5. 2018 16:32
Některé diváky německé televizní stanice ZDF pobouřil přenos svatby prince Harryho a Meghan Markleové.
Matka Meghan Markleové a princ Charles.
Matka Meghan Markleové a princ Charles. | Foto: Reuters

Berlín - Stejně jako v jiných zemích i v Německu vyvolala velkou pozornost britská královská svatba. A to nejen obřad samotný, ale také jeho komentování na veřejnoprávní televizi ZDF.

Stanice dostala mnoho stížností a je teď pod palbou kritiky na sociálních sítích. Za poznámky hraničící s rasismem a sexismem.

Jako hlavní moderátor uváděl přímý přenos Norbert Lehmann, mezi přizvanými hosty byla expertka na královské rodiny z magazínu Gala Luise Wackerlová nebo zpravodaj deníku Die Welt v Londýně Thomas Kielinger.

V debatě ovšem například zaznělo, že Meghan Markleová a její příbuzní jsou jako svatebčané "exotičtí". Diskutovalo se také o tom, zda matka Meghan nemá dredy. "Jsou to kudrnaté vlasy, které jsou uměle narovnané. Meghan to také zřejmě často dělá."

Na Twitteru si tak někteří uživatelé stěžují, že o Meghan a její rodině mluvili komentátoři donekonečna jako o černoších. Zaznělo navíc i to, že kostelní sbor "krásně černě zpívá".

"Dobře, ZDF, pochopili jsme, že Meghan je černoška. Jenom nechápeme, co je na tom tak zvláštního," napsal například jeden z diváků.

Další poznámka v televizi se týkala Victorie Beckhamové, manželky bývalého fotbalisty Davida Beckhama a někdejší hvězdy popové skupiny Spice Girls. "Přišla jako na prohlídku ke gynekologovi. S tím make-upem vypadá jako z Addamsovy rodiny," řekl ve vysílání novinář Michael Begasse s odkazem na populární seriál.

Wackerlová zase prohlásila, že královna Alžběta II. podle jejího názoru Meghan ostentativně přehlíží. A Kielinger citoval výrok bývalé americké první dámy Eleanor Rooseveltové: "Žena je jako pytlík čaje. Člověk nikdy nepozná, jak je silná, dokud se neocitne v horké vodě."

Veřejnoprávní televize v reakci na kritiku uvedla, že má na vysílání jak negativní, tak pozitivní ohlasy od diváků. Zatím se nijak neomluvila.

Video: Podívejte se na záběry ze sobotní svatby prince Harryho a Meghan Markleové

Biskup americké episkopální církve Michael Curry na královské svatbě prince Harryho a Meghan Markleové zaujal živelným kázáním. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy