Sexismus, rasismus a poznámka o gynekologovi. Německá televize sklízí kritiku za královskou svatbu

Martin Novák Martin Novák
21. 5. 2018 16:32
Některé diváky německé televizní stanice ZDF pobouřil přenos svatby prince Harryho a Meghan Markleové.
Matka Meghan Markleové a princ Charles.
Matka Meghan Markleové a princ Charles. | Foto: Reuters

Berlín - Stejně jako v jiných zemích i v Německu vyvolala velkou pozornost britská královská svatba. A to nejen obřad samotný, ale také jeho komentování na veřejnoprávní televizi ZDF.

Stanice dostala mnoho stížností a je teď pod palbou kritiky na sociálních sítích. Za poznámky hraničící s rasismem a sexismem.

Jako hlavní moderátor uváděl přímý přenos Norbert Lehmann, mezi přizvanými hosty byla expertka na královské rodiny z magazínu Gala Luise Wackerlová nebo zpravodaj deníku Die Welt v Londýně Thomas Kielinger.

V debatě ovšem například zaznělo, že Meghan Markleová a její příbuzní jsou jako svatebčané "exotičtí". Diskutovalo se také o tom, zda matka Meghan nemá dredy. "Jsou to kudrnaté vlasy, které jsou uměle narovnané. Meghan to také zřejmě často dělá."

Na Twitteru si tak někteří uživatelé stěžují, že o Meghan a její rodině mluvili komentátoři donekonečna jako o černoších. Zaznělo navíc i to, že kostelní sbor "krásně černě zpívá".

"Dobře, ZDF, pochopili jsme, že Meghan je černoška. Jenom nechápeme, co je na tom tak zvláštního," napsal například jeden z diváků.

Další poznámka v televizi se týkala Victorie Beckhamové, manželky bývalého fotbalisty Davida Beckhama a někdejší hvězdy popové skupiny Spice Girls. "Přišla jako na prohlídku ke gynekologovi. S tím make-upem vypadá jako z Addamsovy rodiny," řekl ve vysílání novinář Michael Begasse s odkazem na populární seriál.

Wackerlová zase prohlásila, že královna Alžběta II. podle jejího názoru Meghan ostentativně přehlíží. A Kielinger citoval výrok bývalé americké první dámy Eleanor Rooseveltové: "Žena je jako pytlík čaje. Člověk nikdy nepozná, jak je silná, dokud se neocitne v horké vodě."

Veřejnoprávní televize v reakci na kritiku uvedla, že má na vysílání jak negativní, tak pozitivní ohlasy od diváků. Zatím se nijak neomluvila.

Video: Podívejte se na záběry ze sobotní svatby prince Harryho a Meghan Markleové

Biskup americké episkopální církve Michael Curry na královské svatbě prince Harryho a Meghan Markleové zaujal živelným kázáním. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy