Ostrava - Zaparkují auto před obchodem, odskočí si nakoupit. Za půl hodiny přijdou a vítá je rozbité okýnko. Každý den to jen v Praze potká padesát lidí, v Brně a Ostravě kolem deseti.
Z aut mizí rádia, mobily, peněženky, kabelky. Policisté dlouho tvrdili: Lidé si můžou za krádeže sami. Nechávají věci na sedadlech a pak se diví.
V Ostravě se s takovým ospravedlňováním zlodějů nespokojili. Na vykradače nasadili speciální tým E2. Zabralo to. V dubnu se týmu E2 podařilo dopadnout téměř stejný počet vykradačů jako za předchozí tři měsíce dohromady. Vykradených aut ubylo o pětinu.
Utajená skupina
Akce s provokativním názvem Vem si mě! spojuje opatření preventivní a represivní. Letáky s nápisem Vem si mě! dávají za stěrače autům u nákupních center v Zábřehu, Hrabové, Porubě, Dubině a Mariánských Horách uniformovaní policisté. Kromě nich navíc na parkovištích působí i represivní skupina v civilu.
Vykradená auta
- Praha
Vykradených aut v průměru 50 denně - Brno
820 aut za 1. čtvrtletí 2008, to je v průměru 9 denně - Ostrava
1434 aut za 1. čtvrtletí 2008, to je asi 15 denně
Díky projektu Vem si mě! v dubnu už jen 12 denně
Jak přesně skupina E2 funguje i kolik má členů, ostravská policie tají. "K dopadení pachatelů používají vycvičení specialisté s praxí veškeré možnosti v rámci právního systému," řekla stručně ostravská komisařka Gabriela Holčáková.
Nevyloučila, že mezi praktikami skupiny E2 může být jak běžné hlídání parkovišť, tak nástrahy v podobě aut-volavek, při jejichž vykrádání pak policisté dotyčného chytí při činu.
Ostravské policisty k akci přinutily alarmující čísla. Během posledních let se počet vykradených aut zdvojnásobil. Denně v Ostravě zmizely věci v průměru z patnácti aut. Za rok 2007 tím vznikla škoda za 54 milionů korun, během prvních tří měsíců roku 2008 téměř 25 milionů.
Skupina E2 funguje od dubna a čísla konečně klesají. "Zatímco v březnu jsme zadrželi devět pachatelů, v dubnu dvakrát tolik," pochlubila se Holčáková. Stoupá i objasněnost případů a naopak klesá počet vykradených aut.
Auto není trezor? Jak pro koho
Podle policejního prezidenta Oldřicha Martinů můžou nové zkušenosti ostravských policistů posloužit jako vzor při boji proti vykrádání aut v dalších městech.
"Zřejmě se jim podařilo dobře nastavit poměr prevence a represe. Hledání vhodného poměru je ostatně i podstatou současné policejní reformy," uvedl Martinů.
V mnoha městech v Česku dosud fungovala hlavně akce Auto není trezor, ta ovšem spočívala jen v upozorňování řidičů, aby v autech nenechávali cennosti.
Například v Praze akce běžela po čtyři roky. Desítek míst po celé metropoli policisté osázeli cedulemi s výstražným nápisem "Auto není trezor" a výstižným obrázkem. Nepomohlo to. Lidé stále zapomínají a věci na sedadlech lákají dál.
"Každý den je v Praze vykradeno kolem padesáti aut. Čísla dlouhodobě stagnují. Dá se říct, že s rozmachem nákupních center tato trestná činnost dokonce mírně narůstá," přiznal pražský policejní mluvčí Bernášek.
Komisařka: Češi jsou lhostejní
Skupina E2 se osvědčila, v Ostravě tak potáhne proti vykradačům aut i nadále. Lidé by si ovšem neměli myslet, že už se teď o svá auta nemusejí starat, upozornila Holčáková.
Sále častější jsou v Ostravě případy krádeží z nezamčených aut. Zloděj využije momentu, kdy lidé nakládají nákup do kufru auta. Totéž se děje v Brně.
"Za první čtvrtletí letošního roku v Brně vykradli 820 aut. Z toho dvacet procent jich vůbec nebylo zamčených," upozornil brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Dalším kamenem úrazu na straně veřejnosti je také lhostejnost. "Češi jsou dost lhostejní. Přitom nedávno zavolala jedna žena, která si vykrádání všimla. Pachatele se podařilo zadržet," vyzývá veřejnost ke spolupráci Holčáková.